Wszystko o układach wydechowych

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jeden samochód jest głośniejszy od innych? Czy wiesz, w jaki sposób samochody ograniczają emisję spalin? Tu właśnie wkraczają układy wydechowe

Układ wydechowy pojazdu działa poprzez różne elementy, które zbierają spaliny z cylindrów silnika i pozbywają się niebezpiecznych substancji. Zmniejsza również hałas i uwalnia spaliny z dala od samochodu. 

Każdy układ wydechowy wytwarza w sumie sześć gazów w postaci emisji. Trzy z tych gazów są toksyczne, do których należą tlenek azotu, tlenek azotu i tlenek węgla. Chociaż głównym zadaniem układu wydechowego jest rozproszenie niebezpiecznych gazów, które zostały wyprodukowane przez komorę spalania silnika, to spełnia on również zadanie wyciszenia dźwięku. 

Samochód ze słabym układem wydechowym może wykazywać różne problemy, w tym niebezpieczne gazy, dudniące dźwięki pochodzące z tłumika lub rury wydechowej i niższą wydajność paliwa. Właściciele samochodów mogą również zauważyć emisję zapachu zgniłego jaja, gdy układ wydechowy jest wadliwy.  Możesz kupić układy wydechowe samochodowe w Silux online store.

Części składowe układów wydechowych 

Układ wydechowy pojazdu składa się z kilku elementów współpracujących ze sobą w celu zmniejszenia hałasu wydechowego. Zapewnia on również drogę spalinom do opuszczenia silnika, umożliwiając im wydostanie się pod pojazdem. 

Układ wydechowy jest drogą wykorzystywaną do zapobiegania przedostawaniu się niebezpiecznych gazów do wnętrza pojazdu, które mogą powodować choroby u osób znajdujących się w środku. W większości przypadków układ wydechowy oczyszcza również wydalane spaliny, aby zmniejszyć emisję i zapewnić ochronę środowiska przed wszelkimi szkodami. 

Układ wydechowy pojazdu działa poprzez różne elementy, które zbierają spaliny z cylindrów silnika i pozbywają się niebezpiecznych substancji.

Kilka elementów układu wydechowego to seria rur, czujników, wieszaków i zacisków. Ale można również znaleźć następujące elementy składające się na układ wydechowy pojazdu.

Katalizator 

Katalizator, lub to, co większość ludzi po prostu nazywa kotem, wykorzystuje substancję lub katalizator, taki jak pallad, rod, platyna lub dowolny związek chemiczny, który może sprawić, że reszta chemikaliów będzie reagować, nie powodując żadnych zmian w ich makijażu. 

Część przekształca niebezpieczne emisje z komory spalania silnika w dwutlenek węgla i parę wodną. Proces utleniania przekształca węglowodory w wodę i dwutlenek węgla, a tlenek węgla w dwutlenek węgla.

Nawet jeśli przekształcone gazy są nadal uważane za niebezpieczne dla atmosfery ziemskiej, są one mniej szkodliwe w porównaniu z gazami, które wytwarza silnik. Elementy te zazwyczaj wytrzymują około 100 000 mil. Często jednak ulegają awarii z powodu uszkodzenia zewnętrznego, zapłonu silnika, wycieku spalin lub niespalonego paliwa. 

Gdy kot zacznie szwankować, włączy się kontrolka silnika i może pojawić się zapach zgniłego jaja. Niestety, wymiana kota jest dość kosztowna ze względu na zawartość metali szlachetnych, takich jak mangan, rod, platyna czy cer. 

Każdy układ wydechowy wytwarza w sumie sześć gazów w postaci emisji. Trzy z tych gazów są toksyczne, do których należą tlenek azotu, tlenek azotu i tlenek węgla.

Kolektor wydechowy 

Kolektor wydechowy zbiera spaliny z każdego cylindra z komory spalania silnika, kierując je do rury wydechowej. Część ta często wykonana jest ze stali lub żeliwa ze specjalnymi zagięciami poprawiającymi wydajność. 

Tłumik 

Nazwany dokładnie tak, jak to robi, tłumik tłumi lub redukuje dźwięk, który wytwarza silnik, jednocześnie zmniejszając przepływ gazów spalinowych. Poprawiony przepływ będzie oznaczał lepszą wydajność w różnych funkcjach pojazdu. Ale nawet najmniejszy otwór w tłumiku może już wpłynąć na jego wydajność przepływu lub jego zdolność do tłumienia dźwięku. 

Rezonator

Podobnie jak tłumik, rezonator zmienia wibracje dźwiękowe silnika i może być umieszczony za lub przed tłumikiem w układach wydechowych. Kluczową rolą rezonatora jest dostrojenie i uporządkowanie dźwięków wibracji. Odgrywa on również ważną rolę w zwiększaniu efektywności przepływu spalin. Podobnie jak sprawny i dobrze zaprojektowany tłumik, może prowadzić do poprawy wydajności paliwa i osiągów. 

Rura wylotowa 

Będąc ostatnim elementem układu wydechowego samochodu, rura wydechowa wychodzi z tłumika, rozciągając się za tylnym zderzakiem większości samochodów, aby skierować spaliny na zewnątrz i daleko. Pełni również funkcję dekoracyjną i może być zanurzona w chromie w wielu dzisiejszych samochodach. 

Chociaż głównym zadaniem układu wydechowego jest rozproszenie niebezpiecznych gazów, które zostały wyprodukowane przez komorę spalania silnika, to spełnia on również zadanie wyciszenia dźwięku.

Typowe problemy z układem wydechowym 

Układy wydechowe, podobnie jak inne części samochodu, po pewnym czasie również napotykają na kilka typowych problemów. Łatwo jest stwierdzić, czy coś jest nie tak z układem wydechowym, ponieważ istnieje kilka jasnych i wyraźnych znaków ostrzegawczych. Należą do nich:

  • Wydech grzechocze lub ciągnie po ziemi.
  • Dźwięk wydechu jest głośniejszy niż zwykle.
  • Spaliny wydzielają nietypowy zapach.

Uszkodzenie rdzy

Rdza jest najczęstszym sposobem, aby powiedzieć, czy układ wydechowy ma zużycie lub jest uszkodzony, co może powodować różne problemy. Gdy problem rdzy staje się poważny, może to spowodować uszkodzenie strukturalne lub nawet doprowadzić do całkowitej awarii układu wydechowego. 

W skrajnych przypadkach może dojść do poważnej korozji lub uszkodzenia rury wydechowej, która poluzowuje się i ciągnie po drodze podczas jazdy. 

Gdy znajdziesz się w takiej sytuacji, możesz chcieć jak najszybciej zabrać swój samochód do najbliższego mechanika samochodowego. Jeśli prowadzenie pojazdu nie jest już bezpieczne, można skontaktować się z władzami w celu uzyskania pomocy drogowej. Uważaj tylko, aby nie wdychać oparów pochodzących z wydechu, ponieważ mogą one stać się silnie toksyczne. 

Grzechotanie

Za każdym razem, gdy słyszysz grzechotanie pod samochodem, często oznacza to, że coś już się poluzowało. Na ogół jest to osłona termiczna, kawałek rury wydechowej lub wspornik. 

W takich przypadkach trzeba też jak najszybciej oddać układ wydechowy do serwisu. Luźne części układu wydechowego lub brakujące wsporniki mogą uszkodzić pozostałe, droższe części. Dzieje się tak dlatego, że mogą one dodatkowo obciążać konstrukcję układu wydechowego. Istnieją zestawy montażowe układu wydechowego, które można kupić, aby pomóc w samodzielnej naprawie uszkodzeń. 

Gdy następnym razem wybierzesz się na przejażdżkę, a za Tobą przemknie cicho samochód, od razu będziesz wiedział, że jego dobrze dostrojony układ wydechowy wykonuje świetną robotę. Pojazdy ze słabym lub wadliwym układem wydechowym powinny być od razu naprawione, aby zapobiec dalszym problemom. 

Posty z tej samej kategorii: