Zakochaj się w muzycznym Salzburgu

Mozart jest bez wątpienia najpopularniejszym synem Salzburga, urodził się i wychował w tym mieście i na zawsze pozostał częścią jego spuścizny. 

Mozart urodził się w 1756 roku przy Getreidegasse 9 i dziś jego fani, a nawet nie-fani, zbiegają się, aby zrobić sobie zdjęcie przed jaskrawo pomalowaną żółtą fasadą budynku, w którym obecnie znajduje się stała wystawa poświęcona jego karierze i życiu.

Wolfgang Amadeus Mozart
Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się w Salzburgu

Kiedy już skończycie robić zdjęcia, koniecznie zjedzcie kęs lub dwa czekolady Mozartkugel, której niebiesko-srebrne opakowanie służy jako znak, że jest to Oryginalny Salzburski Mozartkugel. Jest to prawdziwy produkt, w przeciwieństwie do złotego i czerwonego opakowania Mozartkugel, które można znaleźć na pamiątkę w innych częściach Austrii (https://ganzeweltreisen.de/oesterreich-vom-feinsten-der-beste-leitfaden-fuer-neulinge/). Mozartkugel jest również bardzo dumny z Mozartkugel, smacznej kombinacji zielonego marcepanu, pokrytego ciemną czekoladą i nugatem, który można kupić w Furst na Brodgasse.

W 1890 roku Paul Furst, mistrz cukierniczy, wymyślił ten smakołyk i nazwał go na cześć kompozytora miasta, który nie był jeszcze wtedy tak popularny. Do dziś ten smakołyk jest produkowany ręcznie według oryginalnej receptury. Smakuje on nawet o wiele lepiej niż te produkowane masowo. 

Poznaj pochodzenie pieśni Cicha noc

Zima w Salzburgu należy nie tylko do najbardziej romantycznych miejsc związanych z Bożym Narodzeniem i adwentem. Na wypadek, gdybyście jeszcze nie wiedzieli, miasto to jest również miejscem pochodzenia popularnej pieśni Cicha noc. Uważana za najbardziej popularną ze wszystkich kolęd, miasto jest kluczowe dla powstania tej pieśni z siedmioma miejscami, które są z nią związane.

Silent Night Holy Night na żywo w katedrze w Salzburgu 2015

W mieście urodził się i mieszkał przy Steingasse 31 autor tekstu pieśni Cicha noc, Joseph Mohr. Około pół godziny drogi od miasta, w szeroko pojętej Ziemi Salzburskiej, można również wstąpić do wioski Arnsdorf. To tutaj Franz Xaver, nauczyciel, skomponował po raz pierwszy Cichą Noc, zanim przeniósł się do pobliskiej wioski Oberndorf, gdzie znajduje się kaplica Cichej Nocy. 

Jak widzicie, w Salzburgu czeka na Was wiele ekscytujących rzeczy, niezależnie od tego, czy jesteście fanami muzyki, czy nie. Upewnij się, że uhonorujesz legendy w momencie przybycia do miasta i wyruszysz w muzyczną podróż. A kiedy już skończysz swoją muzyczną wycieczkę, możesz zacząć odkrywać historie kryjące się za sztuką, architekturą, modnymi dzielnicami i starymi alejkami, które są jeszcze większym powodem, dla którego warto odwiedzić to miasto.

Posty z tej samej kategorii: