Ryzykowne błędy pszczelarskie, których należy unikać

Pszczelarstwo nie jest czymś, czego można nauczyć się z dnia na dzień. Jest to ciągły proces, w którym tu i ówdzie można nauczyć się czegoś nowego. 

Jednakże, podczas gdy jesteś na drodze do stania się odnoszącym sukcesy pszczelarzem, istnieje kilka kosztownych błędów, których powinieneś unikać za wszelką cenę, aby upewnić się, że będziesz podróżować po ścieżce pierwiosnka. 

 Zakładając, że ruchliwy ul oznacza zdrową kolonię

To, że ul jest zajęty, nie gwarantuje automatycznie, że znajdująca się w nim kolonia jest zdrowa. Uważaj na mniej aktywną kolonię, która nagle staje się niezwykle aktywna. W większości przypadków nie jest to dobre zjawisko. Osy lub pszczoły rabujące są często winowajcami takich nagłych aktywności. 

Upewnij się, że sprawdzasz swoją kolonię, gdy zauważysz nieoczekiwaną i nagłą zmianę w poziomie aktywności. Zainstaluj siatkę antykradzieżową lub wypróbuj inne metody naprawcze, jeśli występuje jakakolwiek forma rabunku. 

Pszczelarstwo nie jest czymś, czego można nauczyć się z dnia na dzień.

Nie otwierać ula, ponieważ jest zbyt zimno

Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej absurdalnych błędów pszczelarskich, jakie można popełnić. Pomyśl o tym w ten sposób. Nie dodajesz pokarmu do ula, ponieważ uważasz, że jest zbyt zimno, aby go otworzyć, nie wiedząc, że znajdująca się w nim kolonia już umiera z głodu. Zamiast stracić kilka pszczół, gdybyś otworzył ul, aby dodać pokarm, tracisz je wszystkie, ponieważ zdecydowałeś się go nie otwierać. 

Otwarcie ula w miesiącach zimowych jest możliwe, o ile przygotujesz się z wyprzedzeniem i zdecydujesz, jakie dokładnie kroki podejmiesz. Wypisz cały niezbędny sprzęt, którego będziesz używać. Przejdź przez każdy krok i wykonaj go, gdy wszystko będzie gotowe. 

Myślenie, że pierwszy rok będzie wolny od roztoczy 

Z jakiegoś powodu niektórym nowym pszczelarzom wydaje się, że roztocza nie są częstym problemem w pierwszym roku. Przykro mi, ale nie jest to prawdą. Roztocza są i zawsze będą problemem. Jest nawet bardzo prawdopodobne, że twój nowy rój, pakiet lub lęg został dostarczony z tymi szkodnikami zainstalowanymi fabrycznie. Takie założenie zwykle kończy się zabiciem większej liczby pszczół niż inne błędy na tej liście. 

Zakładając, że wiesz wszystko, co trzeba wiedzieć 

To, że obejrzałeś wszystkie filmy na YouTube i przeczytałeś wszystkie dostępne książki na temat hodowli pszczół, nie oznacza, że wiesz już wszystko na ten temat. Nie ma innego sposobu, aby się tego dowiedzieć, dopóki samemu się tego nie zrobi. 

Aby uniknąć tego kosztownego błędu jako pszczelarz, powinieneś być zaznajomiony z ruchem, dźwiękami i zapachami pszczół. Oczywiście będzie to możliwe tylko wtedy, gdy masz praktyczne doświadczenie, którego opanowanie wymaga lat. 

Wypróbowanie wielu rzeczy za jednym razem

Chociaż nie ma nic złego w tym, by chcieć więcej, nigdy nie zaleca się gryzienia więcej niż można przeżuć. Jeśli chodzi o hodowlę pszczół, najlepszym rozwiązaniem jest zawsze pójście na łatwiznę, w przeciwnym razie wyczerpiesz wszystkie swoje zasoby i będziesz musiał stawić czoła większym problemom w przyszłości. Lepiej też poczekać około roku, zanim włożysz w to hobby wszystkie swoje jajka. 

Z jakiegoś powodu niektórym nowym pszczelarzom wydaje się, że roztocza nie są częstym problemem w pierwszym roku.

Nie karmienie nowych kolonii 

Warto wiedzieć, że nowe kolonie, w szczególności te, które zostały założone z pakietów, nigdy nie są w stanie samodzielnie się rozwijać, ponieważ brakuje im zapasów żywności. Wymagają całej energii, jaką mogą uzyskać, aby wykonywać swoje zadania, od wychowywania młodych, utrzymywania ciepła w gnieździe, budowania grzebienia, poszukiwania pyłku i nektaru oraz obrony ula. 

Jeśli kilka robotnic musi poszukiwać podstawowego pożywienia, wychów czerwiu będzie wolniejszy, co spowoduje marnienie kolonii. Podczas mokrej, wietrznej lub zimnej pogody wychowywanie czerwiu może w ogóle się nie rozpocząć.

Pamiętaj, aby wymieszać trochę wody z cukrem i karmić nową kolonię, dopóki nie nabierze siły potrzebnej do samodzielnego rozwoju. 

Nierozpoznanie niedoboru nektaru 

Wierz lub nie, ale pszczoły mogą robić dziwne rzeczy podczas niedoboru nektaru. Będziesz wiedział, co widzisz, jeśli masz pojęcie, kiedy ma miejsce głód. Konieczne może być również karmienie pszczół, w przeciwnym razie mogą one umrzeć z głodu, jeśli nie masz pojęcia, że trwa już okres głodu. 

Niedobór nektaru może wystąpić w dowolnym momencie, szczególnie w środku lata i zimą. Sam fakt, że są kwiaty, nie gwarantuje braku pożytku. Pszczoły nie uznają niektórych kwiatów za wartościowe, dlatego ważne jest, aby znać kwitnące kwiaty. 

Zbieranie większej ilości miodu niż to konieczne 

Nigdy nie zbieraj za dużo miodu niż potrzebujesz, ponieważ w większości przypadków nie masz nawet udziału. Jeśli trudno ci oprzeć się pokusie skosztowania pierwszego w życiu zbioru miodu, ale zbiory są jeszcze zbyt małe, aby go zebrać, użyj czubka łyżki, aby pobrać niewielką próbkę. 

Dzięki temu będziesz miał szansę go skosztować. W końcu nic nie przebije radości z degustacji ciepłego miodu bezpośrednio z ula. Upewnij się tylko, że robisz to tylko raz dziennie i nigdy więcej. 

Upewnij się, że sprawdzasz swoją kolonię, gdy zauważysz nieoczekiwaną i nagłą zmianę w poziomie aktywności.

Ignorowanie oznak braku królowej w ulu 

Upewnij się, że znasz oznaki ula bez królowej. Zawsze sprawdzaj, czy pszczoły zachowują się jak bezkrólowe. Terminowa inspekcja pomoże ci uratować kolonię, więc posłuchaj swojego instynktu i przyjrzyj się jej bliżej. 

Nic nie stracisz, jeśli z królową nie dzieje się nic złego. Ignorowanie zdrowia królowej pszczół jest jednym z najbardziej kosztownych, ale powszechnych błędów pszczelarskich popełnianych przez większość pszczelarzy. 

Komplikowanie prostych zadań

Wierz lub nie, ale większość aspektów pszczelarstwa jest dość prosta. Oznacza to, że nie powinieneś robić wielkiej sprawy z prostych zadań, takich jak leczenie roztoczy warrozy, palenie ula lub robienie syropu cukrowego. 

Uważaj na porady, które zawierają wiele ostrzeżeń i zasad. Wiele rzeczy działa dobrze, nawet jeśli nie były idealne za pierwszym razem. 

W ostatecznym rozrachunku pszczelarze są bardzo odpornymi istotami i mogą znieść większość rzeczy od czasu do czasu. Staraj się jednak unikać tych błędów pszczelarskich, aby zapewnić sobie płynniejszą podróż jako pszczelarz. 

Posty z tej samej kategorii: