Waga pszczela i znaczenie ważenia uli

Dlaczego warto dbać o ilość miodu, jaką mają pszczoły? Zimowanie jest zdecydowanie tym jednym, niezwykle ważnym powodem. Pszczoły nie mogą wychodzić na zewnątrz, kiedy jest zimno, więc polegają tylko na swoim miodzie, aby utrzymać ciepło i pożywienie. W zależności od obszaru, w którym mieszkasz i warunków zimowych, jakie tam panują, Twoje pszczoły potrzebują określonej ilości zapasów miodu, aby przetrwać zimę. 

Ważenie ula jesienią pozwoli Ci dowiedzieć się, jakie są zapasy miodu u Twoich pszczół i czy musisz zacząć podawać im syrop, aby mogły przetrwać do sezonu wiosennego. 

Ważenie za pomocą wagi pszczelej jest również ważne w innych porach roku. Kiedy jest przepływ miodu, ważne jest, aby sprawdzać codziennie lub co dwa dni, aby śledzić ilość miodu produkowanego przez pszczoły. Ich szybkość może nas zaskoczyć.

Jeśli ważysz się regularnie i doświadczyłeś rójki, możesz zważyć się ponownie, aby określić liczbę pszczół, które straciłeś. Funt ma w przybliżeniu 3000 pszczół. Na przykład zwykłe 3-funtowe opakowanie pszczół zawiera 10 000 pszczół. 

Jak zważyć ul 

Jak zatem należy ważyć ule? W zasadzie nie ma zbyt wielu możliwości, jeśli chodzi o ważenie uli. Przechylanie jest bardzo tanim i łatwym sposobem stosowanym przez większość pszczelarzy

Waga pszczela
Waga pszczela i jego składników

Przechylanie 

Przechylanie jest najlepszym rozwiązaniem z tego prostego powodu, że ule są dość ciężkie. Możliwe jest, że duży, pełny ul waży nawet 300 funtów. Możesz zaoszczędzić sobie wiele kłopotów i udręki, gdy przechylisz ul i zmierzysz tylko jedną stronę na raz. 

Warto kupić solidną wagę pszczelą pod adresem internetowym www.honigschleudern.eu, która wytrzyma duży ciężar. Przechyl ul ostrożnie na jedną stronę, a następnie wsuń pod niego wagę pszczelą. Zanotuj wagę. Powtórz ten sam proces z drugą stroną, a następnie dodaj te dwie wagi. Suma musi być mniej więcej równa masie ula. 

Dlaczego nie możesz po prostu zmierzyć konkretnego boku, a następnie pomnożyć go przez dwa? Cóż, to dlatego, że pszczoły nie budują symetrycznie przez cały czas. Jeśli skończysz ważąc lekką lub ciężką stronę, nie będziesz w stanie uzyskać dobrego odczytu. 

Czy waga będzie dokładna? Cóż, nie do końca. Pszczele wagi nie za każdym razem utrzymają połowę wagi ula, ale większość pszczelarzy uważa, że jest to wystarczająco blisko. 

Posty z tej samej kategorii: