Ważne mapy historyczne w historii

1502 “Plan miasta Imola” autorstwa Leonarda da Vinci

Generał z Rzymu, Cesare Borgia, podbił północnowłoskie miasto Imola w 1499 roku. W tamtych czasach miejsce to było odpowiedzialne za ochronę nieznanego terytorium. To właśnie skłoniło Borgię do zlecenia Leonardo da Vinci stworzenia mapy tego obszaru. 

To dość zaskakujące, że Da Vinci wymyślił coś, co wygląda nieco znajomo dzięki wykorzystaniu podobnej perspektywy z lotu ptaka, jak współczesne Mapy Google znane jako ichnografia. Technika ta nie była jednak ani łatwa, ani oczywista.

Map historycznych
Mapy historyczne oferują fascynujący wgląd w przeszłość

Kartografowie przed czasami da Vinci używali głównie tak zwanej perspektywy ukośnej, która pokazywała różne wzniesienia miasta. Jednak da Vinci był w stanie poprawnie wydedukować, że płaski punkt widzenia byłby znacznie lepiej dostosowany do pragnień Borgii. 

Ponieważ jednak w tamtych czasach nie istniały zdjęcia lotnicze, da Vinci nie miał innego wyboru, jak tylko polegać na skrupulatnych pomiarach każdej działki i drogi budowlanej. Chociaż dokonał drobnych zniekształceń niektórych obszarów w celach estetycznych, mapa da Vinci jest dość dokładnym plan miasta Imola, co czyni ją najstarszym istniejącym zapisem ichnografii.

“Mapa wielorybów” z 1851 r. autorstwa Matthew Fontaine’a Maury’ego

Zanim wynaleziono naftę, preferowaną metodą produkcji światła był olej wielorybi. Tylko jedna wyprawa wielorybnicza mogła z łatwością przynieść zyski liczone w milionach dolarów. Niestety, oznaczało to również możliwą eksterminację jednych z najinteligentniejszych ssaków morskich na świecie. 

Jeśli chodzi o wywiad lokalizacyjny, mapa stworzona przez Maury’ego ma kluczowe znaczenie dla map historycznych z dwóch głównych powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że jest to dobry wczesny przykład metody znanej dziś jako crowdsourcing. 

10 najbardziej fascynujących starych map

Maury opracował specjalne dzienniki do śledzenia temperatury wody i prądów wiatrowych i przekazał je łowcom wielorybów. Łowcy wielorybów otrzymywali mapę wielorybów w zamian za prowadzenie dokumentacji. Jeden z żeglarzy określił ją mianem cennego klejnotu, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród osób zainteresowanych wielorybnictwem. 

Drugim powodem znaczenia mapy Maury’ego było wprowadzenie nowej formy informacji o lokalizacji. Zamiast przekazywać dane dotyczące stałych punktów, dostarczała ona czegoś bardziej złożonego i jeszcze bardziej wartościowego. Była to prognoza obszarów, w których jest bardziej prawdopodobne, że marynarze odniosą sukces.

Posty z tej samej kategorii: