Niezwykłe mapy historyczne i to, co na nich widać

Do najciekawszych rodzajów map historycznych należą te, które przedstawiają wojny lub bitwy. Historyczna mapa bitwy pokazuje obszar, na którym toczyła się bitwa i obszar, który każda siła zajmowała, jak również ich ruch. Większe mapy wojen, takich jak wojny światowe, często pokazują obie strony w różnych kolorach. Na przykład, kraje po stronie Osi będą w kolorze czerwonym, podczas gdy kraje alianckie będą niebieskie. Mapy te również często pokazują ruchy obu stron i konkretne lokalizacje kluczowych bitew. 

Mapy terytorialne ujawniają granice państw i stanów zmieniały się na przestrzeni lat. Stany Zjednoczone są dobrym tego przykładem. W ciągu ostatnich 200 lat, otwarta ziemia zamieniła się w terytoria, terytoria stały się stanami, i nie było zmian w granicach, zbyt. Istnieje również kilka map z różnych stron można warstwy, pokazując, jak rzeczy się zmieniły.

8 Godne uwagi wczesne mapy

Oto osiem najważniejszych map, które sięgają korzeniami aż do początków historii kartografii:

Babilońska mapa świata

Najwcześniejsza znana mapa świata w historii została wydrapana na glinianych tabliczkach na planach starożytnych miast Babilonu mapy miast około 600 roku p.n.e. Ta mapa w kształcie gwiazdy mierzy zaledwie 5 na 3 cale i pokazuje świat jako płaski dysk otoczony “gorzką rzeką” lub oceanem. Towarzyszy jej tekst w piśmie klinowym opisujący nieznane lądy, które miały być zajęte przez mitologiczne bestie, co sugeruje, że mapa ujawnia rzeczywiste cechy geograficzne i elementy babilońskiej kosmologii. 

Babilońska Mapa Świata lub Imago Mundi pochodzi z około VI wieku p.n.e.

Planisfera Cantino

Kiedyś w centrum aktu kradzieży kartografii, Cantino Planisphere nie tylko przedstawia Europę, Indie i Afrykę w bezprecedensowych szczegółów, ponieważ to również stoi jako jeden z najwcześniejszych map kiedykolwiek znane, które pokazują linie brzegowe Nowego Świata terytoriów Portugalii w Ameryce Południowej. Na mapie zaznaczono również niewielkie zgrupowanie mas ziemskich w północnej części Brazylii, które wyglądają jak Hispaniola, Kuba i część wschodniego wybrzeża Ameryki. 

Mapa historyczna Cantino Planisphere

Da Ming Hun Yi Ti

Amalgamated Map of the Ming Empire lub Da Ming Hun Yi Ti of China jest jednym z najwcześniejszych zachowanych na Dalekim Wschodzie map świata rysowanych na jedwabiu, który pochodzi aż z 1389 roku. Mapa ta obejmuje cały kontynent euroazjatycki od Oceanu Atlantyckiego po Japonię, zawiera skrupulatne oznaczenia ośrodków administracyjnych, rzek i pasm górskich. Na szczególną uwagę zasługuje sposób, w jaki zniekształca rozmiary poszczególnych mas ziemskich. 

Posty z tej samej kategorii: