Kiedy podawać szczeniakowi suchą karmę dla psów? 

Szczenięctwo jest prawdopodobnie najbardziej ekscytującą częścią posiadania psa. To początek nowego wspólnego życia, wyjątkowy czas, w którym nawiązuje się przyjaźń na całe życie. Jednak może to być również bardzo mylący okres, zwłaszcza jeśli nie masz pojęcia, co im podawać. Kiedy można zacząć podawać psu suchą karmę

Szczenięta otrzymują niezbędne składniki odżywcze od swojej psiej mamy od momentu narodzin. Jednak te urocze słodziaki mają tendencję do zbyt szybkiego dorastania. I zanim się obejrzysz, będą próbowały jeść stałe pokarmy w ciągu zaledwie kilku tygodni po urodzeniu. 

Jest to również czas, w którym matka odstawia je od mleka. Gdy są już gotowe do jedzenia stałych pokarmów, wkraczamy do akcji. Musisz przygotować karmę, suchą lub mokrą, aby Twój nowy szczeniak otrzymał wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje, aby wyrosnąć na silnego i dużego dorosłego psa. 

Odstawianie szczeniaka od piersi 

Odstawienie od piersi często następuje, gdy szczenię osiągnie wiek od czterech do pięciu tygodni. Jest to czas, w którym szczenięta stopniowo przechodzą od mleka do pokarmów stałych, a także jest uważany za krytyczny etap w rozwoju psa. W okresie narodzin szczenięta polegają wyłącznie na mleku matki. 

Jeśli szczenię jest karmione mlekiem przez długi czas, przejście będzie jeszcze trudniejsze. Odstawienie od piersi jest również ważne, ponieważ matka również musi odpocząć i zrobić sobie przerwę od opieki nad swoimi maluchami. 

Wybieraj łatwo przyswajalne karmy, aby mieć pewność, że szczeniak otrzyma każdą kroplę pełnowartościowego pożywienia. 

Proces odstawiania od piersi trwa około czterech tygodni, więc musisz być wyjątkowo cierpliwy. Szczeniak będzie również wymagał papkowatej konsystencji, więc należy zawsze uważnie obserwować, co dostaje się do jego ust zarówno poza domem, jak i podczas kolacji. Po upływie czterech tygodni od odsadzenia szczeniak powinien mieć już pełny zestaw zębów, który pojawia się w wieku od ośmiu do dziesięciu tygodni. 

Jak uzyskać papkowatą konsystencję karmy dla szczeniąt? 

Mięsista konsystencja to połączenie płynnej i suchej karmy dla psów. Zaleca się, aby najpierw pozwolić krokietowi nasiąknąć płynem, a następnie rozgnieść go łyżką, aby uzyskać preferowaną konsystencję. 

Konkretny stosunek suchej karmy do wody będzie się zmieniał co tydzień. Aby ułatwić ci pracę, poniżej przedstawiono dokładne pomiary, których będziesz potrzebować w ciągu czterech tygodni etapu odsadzania. 

  • 1st tydzień: trzy części karmy płynnej i jedna część karmy suchej
  • 2nd tygodniowo: dwie części karmy płynnej i dwie części karmy suchej
  • 3rd tydzień: jedna część karmy płynnej i trzy części karmy suchej 
  • 4th tydzień: szczenię jest już gotowe do samodzielnego jedzenia suchej karmy. 

Czy można podawać suchą karmę 6-tygodniowemu szczenięciu?

W oparciu o powyższy przewodnik dotyczący odstawiania od piersi, gdy szczeniak osiągnie wiek sześciu tygodni, będzie już w drugim lub pierwszym tygodniu odstawiania od piersi. Oznacza to jedynie, że sucha karma nadal musi stanowić stosunkowo niewielką część ogólnej diety szczeniaka. 

Pamiętaj, że brzuszki szczeniąt bywają bardzo temperamentne. Szczenięta są zawsze znacznie mniejsze w porównaniu do normalnych psów, nawet jeśli ich apetyt może sugerować coś zupełnie przeciwnego. 

Szczenięta potrzebują dużej ilości białka, aby wspomóc rozwój narządów i mięśni. 

Podczas gdy normalnej wielkości pies jest karmiony sporymi posiłkami jeden lub dwa razy dziennie, zaleca się, aby karmić go mniejszymi posiłkami częściej, najlepiej trzy do czterech razy dziennie. Bezpiecznym rozwiązaniem jest również wybór karmy dla szczeniąt o wrażliwym żołądku. 

Jeśli wygląda na to, że Twój szczeniak ma trudności z przejściem na suchą karmę dla psów z płynu, możesz chcieć przeprowadzić proces odstawiania powoli. Nie zapominaj, że wszystkie szczenięta są wyjątkowe i różne, więc nie panikuj, jeśli Twojemu pupilowi zajmie to trochę więcej czasu niż zwykle. 

Co podawać szczeniętom, gdy mogą już jeść suchą karmę dla psów?

Gratulacje! Twój szczeniak osiągnął już czas, w którym rozwinął pełny zestaw mocnych zębów mlecznych. Oznacza to, że może teraz zacząć chrupać wszystko, na co ma ochotę, o ile nie są to twoje cenne dywany. 

Po kilku miesiącach prawdopodobnie staniesz się dumnym ekspertem w mieszaniu płynów i krokietów, opanowując dokładne pomiary i pilnując określonych godzin karmienia. Pamiętaj, że jest to proces.

Jednak to, że u szczeniaka rozwinęły się już zęby, niekoniecznie oznacza, że można pozwolić mu na wszystko, czego zapragnie. Od tego momentu czeka go jeszcze wiele rozwoju, więc musisz upewnić się, że zawsze je zdrową dla niego karmę dla szczeniąt. Najlepsza i najzdrowsza karma dla szczeniąt powinna zawierać następujące składniki:

Szczenięta otrzymują niezbędne składniki odżywcze od swojej psiej mamy od momentu narodzin.

Strawne składniki 

Wybieraj łatwo przyswajalne karmy, aby mieć pewność, że szczeniak otrzyma każdą kroplę pełnowartościowego pożywienia. 

Dodatkowe białko

Szczenięta potrzebują dużej ilości białka, aby wspomóc rozwój narządów i mięśni. 

Glukozamina 

Jest to cudowny składnik, który zapewnia wsparcie dla rozwoju kości i zębów.

Wysoka kaloryczność 

Młode psy potrzebują dużo energii, ponieważ muszą jeszcze sporo urosnąć. Jest to powód, dla którego wiele karm dla szczeniąt ma wyższą kaloryczność w porównaniu do ich dorosłych odpowiedników. 

Mnóstwo składników odżywczych 

Szczeniak potrzebuje wszystkich niezbędnych składników, w tym cynku, żelaza, wapnia i magnezu, a także niezwykle ważnej witaminy D

Ile suchej karmy należy podawać szczeniakowi?

Będzie się ona różnić w zależności od wybranego rodzaju karmy. Upewnij się tylko, że szukasz bogatej w składniki odżywcze suchej karmy dla psów. Jeśli jednak nie masz pewności co do właściwej karmy, a na opakowaniu nie ma żadnych jasnych instrukcji, zawsze możesz zasięgnąć porady weterynarza, aby zachować bezpieczeństwo. W ten sposób możesz mieć pewność, że Twój szczeniak będzie rósł zdrowy, silny i szczęśliwy. 

Posty z tej samej kategorii: