Jak czytać mapy topograficzne?

Zanim zagłębisz się w bardziej techniczną wiedzę o tym, jak czytać mapy topograficzne, przedstawimy trochę historii. Mapy topograficzne wynalazł niejaki John Wesley Powell. 

Powell był geologiem i weteranem armii Unii, który w 1884 r. przekonał Kongres do zatwierdzenia skrupulatnego projektu kartograficznego, w ramach którego jego zespół miał systematycznie opracowywać mapy topograficzne, aby lepiej zrozumieć hydrologię i potencjał zasobów zachodniego krajobrazu. 

Było to niełatwe zadanie, ponieważ większość pomiarów geodeci musieli wykonywać ręcznie, używając barometrów aneroidowych do obliczania wysokości nad poziomem morza oraz kompasów i taśm stalowych do mierzenia odległości przestrzennych.

Map topograficznych
Legenda mapy topograficznej, podobnie jak inne mapy, informuje o tym, co reprezentują różne typy linii, kolorów i symboli, od wodospadów po drogi, rzeki i nie tylko

Kontury terenu, wyznaczone na podstawie pomiarów dokonanych przez geodetów, zostały wyryte na dużych miedzianych arkuszach, które później można było wykorzystać do drukowania i przedrukowywania pierwszych map topograficznych. Cały ciężki sprzęt trzeba było przetransportować mułami w głąb lądu. 

Projekt stworzenia mapy topograficznej Powella był ambitnym i ogromnym przedsięwzięciem. Jednak korzyści z niego płynące nie ograniczały się do pomocy rządowi federalnemu w planowaniu właściwego wykorzystania zasobów czy geologom poszukującym minerałów. Miało to także pomóc entuzjastom aktywnego wypoczynku w bezpieczniejszej i pewniejszej nawigacji, ponieważ byli uzbrojeni w umiejętności i wiedzę z zakresu czytania mapy topograficznej. 

Rozumienie skali na mapach topograficznych

Odczytanie mapy topograficznej jest bardzo łatwe, gdy tylko zapoznasz się z jej szczegółami. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest sprawdzenie skali mapy, która informuje o ilości szczegółów zawartych na mapie. Skala na mapach topograficznych informuje o tym, ile ułamków mili lub mil przypada na jeden cal. Jeśli skala jest mniejsza, mapa będzie zawierała więcej szczegółów. 

Podstawy Jak korzystać z mapy i kompasu do poruszania się poza szlakiem

Jeśli skala jest większa, papier będzie zawierał również mniej szczegółów. Na przykład mapa topograficzna całych Stanów Zjednoczonych może mieć kilka stóp szerokości i długości, ale nie zawiera prawie wszystkich informacji nawigacyjnych, które można znaleźć na kieszonkowej mapie Grandfather Mountain w Karolinie Północnej. 

Po zapoznaniu się ze skalą, jaką przedstawia mapa, można zacząć zwracać uwagę na inne szczegóły. Legenda mapy topograficznej, podobnie jak w przypadku innych rodzajów map, informuje o tym, co oznaczają różne rodzaje linii, kolorów i symboli – od wodospadów po drogi, rzeki i inne. Legenda zawiera także inne dane, które są potrzebne do prawidłowego odczytywania mapy topograficznej i wykorzystywania jej do nawigacji. 

Jak czytać linie konturowe na mapach topograficznych?

Należy zwrócić uwagę na kontury i deklinację magnetyczną oraz odstępy między liniami indeksowymi. Szczegóły te są niezbędne do prawidłowego odczytu mapy (oldmapster.com). 

Kontury na mapie topograficznej określają miejsca zmian wysokości w krajobrazie, natomiast interwał konturów informuje o tym, jak duże przesunięcie występuje między liniami konturów na mapie. 

Posty z tej samej kategorii: