Kup opony zimowe, aby lepiej jeździć zimą

Jeśli nie jesteś wielkim fanem jazdy w zimie lub czujesz się niespokojny za każdym razem, gdy pojawia się wiadomość o nadchodzącej burzy śnieżnej, cóż, na pewno nie jesteś sam. Pierwsze opady śniegu są znane z tego, że każdej zimy powodują wiele wypadków. Wielu kierowców często zapomina, co tak naprawdę jest potrzebne, aby poruszać się po zaśnieżonych i śliskich drogach w jak najbezpieczniejszy sposób. Aby uchronić się przed wypadkami w miesiącach zimowych, konieczne są różne umiejętności jazdy. Dobrze, że na ratunek przychodzą opony zimowe!

Ci, którzy mają szczęście jeździć samochodem z napędem na wszystkie lub cztery koła, mają szanse, że ich poziom pewności siebie jest znacznie wyższy niż tych, którzy jeżdżą zwykłymi samochodami z napędem na przednie koła. Ale nawet te pojazdy nie są niepokonane. 

Jeśli nie lubisz jeździć w śniegu lub dojeżdżasz do pracy, opony zimowe są odpowiedzią na wszystkie Twoje zmartwienia. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup swoich opon, musisz poznać kilka przydatnych informacji, które pozwolą Ci zrozumieć zalety i cechy opon zimowych.

Czym różnią się opony zimowe od całorocznych? 

Opony całoroczne są standardowym wyposażeniem samochodów podczas ich produkcji. Opony te oferują kilka korzyści, w tym przyzwoitą żywotność bieżnika oraz komfortową i cichą jazdę. Zapewniają również całoroczne osiągi, które są odporne na wszystko, co może zesłać matka natura. Opony te sprawdzają się również w klimatach, w których nie ma zbyt wielu opadów śniegu rocznie. Utrzymanie opon całorocznych w dobrym stanie jest ważne dla bezpieczeństwa Twojego i Twojej rodziny. 

Opony zimowe Goodyear Ultragrip Performance
Opony zimowe Goodyear

Co zatem odróżnia opony zimowe od opon całorocznych? Jak wspomniano wcześniej, jazda zimą wiąże się z wieloma wyzwaniami. Obfite opady śniegu, zsuwający się i nawiany śnieg, marznący deszcz i czarny lód mogą zmienić nawierzchnię w mgnieniu oka. Opony zimowe zostały zaprojektowane z myślą o wyjątkowych właściwościach, dzięki którym zachowują się o wiele lepiej w porównaniu z oponami całorocznymi. 

To tylko kilka rzeczy, które wyróżniają te opony spośród innych:

Zapewniają doskonałą trakcję 

Różne wzory bieżników pozwalają tym oponom wypychać śnieg na zewnątrz, aby zapobiec jego gromadzeniu się. Chociaż wiele osób uważa, że napęd na cztery koła lub wszystkie koła jest niezbędny, aby przetrwać zimowe miesiące, opony zimowe mogą wytrzymać swoje, a ponadto są bardziej przystępną cenowo alternatywą. 

Wideo: Wielki test opon zimowych chińczyk vs wielosezonowe I inne. Gościnnie kickster tv

Oferowanie większej elastyczności

Gdy temperatury są bardzo niskie, guma bieżnika opon całorocznych może twardnieć, zmniejszając tym samym ich przyczepność do nawierzchni. Opony zimowe są również bardziej elastyczne, co zapewnia im lepszą przyczepność. 

Koła do opon zimowych
Opony zimowe na ekstremalne warunki zimowe

Zmniejszenie hydroplaningu 

Hydroplaning jest funkcją prędkości, stojącej wody i niewystarczającego bieżnika opon. Hydroplaning ma miejsce, gdy woda na drodze powoduje, że opony tracą kontakt z nawierzchnią.

Zapewniają lepsze hamowanie i kierowanie 

Miękkość i elastyczność opon zimowych zapewnia lepszą przyczepność, która może zapobiec poślizgowi opon na śliskich nawierzchniach. 

Kiedy należy stosować opony zimowe?

Opony zimowe najlepiej zakładać w połowie listopada, a zdejmować na początku kwietnia lub w połowie marca. Opony zimowe nie są produkowane przez cały rok. W zależności od wybranych opon, mogą one być dostępne tylko w ograniczonym czasie. 

Jak długo mogą wytrzymać opony zimowe?

Amerykanie przejeżdżają średnio 13 476 mil rocznie, co odpowiada 1 123 milom miesięcznie. Jeśli opony zimowe są używane przez cztery miesiące w roku, oznacza to, że opona przejeżdżająca 40 000 mil może wystarczyć na około 8 do 9 lat. Należy pamiętać, że opony zimowe mogą wyeliminować zużycie opon całorocznych, dzięki czemu ich żywotność jest znacznie dłuższa. 

Ile kosztują opony zimowe?

Opony, które możesz kupić w sklepie internetowym Silux,to kluczowe części samochodu, które zazwyczaj są zaniedbywane lub traktowane jako oczywiste, dopóki nie pojawi się problem. Zakupy opon nigdy nie są przyjemne, nie wspominając o tym, że mogą one być również drogie. Dlatego sama myśl o kupnie dodatkowego kompletu opon może wydawać się przytłaczająca. 

Ale możesz być pewien, że w momencie, gdy zastosujesz opony zimowe w swoim pojeździe, z pewnością będziesz zadawał sobie pytanie, dlaczego nie zrobiłeś tego wcześniej. Dobrej jakości komplety opon zimowych mogą kosztować nawet 1000 dolarów. Cena może być wyższa, jeśli planujesz zakup konkretnych felg do tych opon. Należy pamiętać, że felgi są jednorazowy zakup, który może trwać swoje życie samochodu. 

Gdzie należy przechowywać opony zimowe

Wraz z nadejściem wiosny należy zdjąć opony zimowe. Sucha nawierzchnia i cieplejsze temperatury mogą sprawić, że zużyją się one znacznie szybciej. Opony należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, takim jak piwnica lub pomieszczenie z klimatyzacją. Przechowywanie ich w zwykłej szopie lub garażu może spowodować uszkodzenia ze względu na wysoką wilgotność i ekstremalne ciepło. Jeśli przestrzeń na podłodze jest nieco ograniczona, można użyć systemów regałów. Istnieją również systemy, które można zamontować do ściany. Na koniec warto sprawdzić w salonie samochodowym lub u mechanika, czy w okolicy znajdują się jakieś magazyny do przechowywania opon. 

Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących przechowywania, o których należy pamiętać:

  • Nie zapomnij umyć opon po zakończeniu sezonu zimowego. 
  • Opony można układać lub przechowywać w pozycji pionowej. Ze względów bezpieczeństwa należy unikać układania opon zbyt wysoko. 
  • Nie wieszaj opon na hakach, jeśli nie są one zamontowane na stałych felgach. 
  • Nigdy nie należy przechowywać opon w pobliżu grzejników, podgrzewaczy wody lub pieców.
  • Opony należy przechowywać w hermetycznych workach, ponieważ w ten sposób można utrzymać oleje w gumie. 

Czy można stosować opony zimowe w samochodach typu SUV, ciężarówkach i samochodach z napędem na wszystkie lub cztery koła?

Tak, systemy napędu na wszystkie koła i na cztery koła mogą pomóc pojazdom w jeździe po drogach. Systemy te nie pomagają jednak w kierowaniu ani w hamowaniu. Droga hamowania pojazdów wyposażonych w opony zimowe jest znacznie lepsza niż pojazdów z oponami całorocznymi. 

Bezpieczna jazda zimą jest w Twoich rękach 

W końcu ostrożna i wolna jazda jest zawsze najlepszą rzeczą, jaką można zrobić w zimowych warunkach. Wśród najlepszych działań, jakie możesz podjąć jako kierowca, aby zmaksymalizować skuteczność hamowania, przyczepność i trakcję podczas zimy, jest montaż opon zimowych, specjalnie zaprojektowanych do jazdy w warunkach zimowych.

Posty z tej samej kategorii: