Twój najlepszy przewodnik po reflektorach samochodowych

W dzisiejszych czasach reflektory halogenowe są nadal powszechne w samochodach, ale wraz z rozwojem technologii, LED, LASER i HID stają się również popularnymi opcjami dla reflektorów samochodowych.

Zanim jednak zaplanujesz wymianę lub modernizację obecnych reflektorów swojego samochodu, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Są to między innymi następujące rzeczy:

Wyrównanie

Wiele osób może nie zdawać sobie z tego sprawy. Ale reflektory są dostosowane do krajów, które jeżdżą po lewej lub prawej stronie. Reflektory na lewym pasie ruchu mają w rzeczywistości światła mijania, które opadają w lewo.

Reflektory halogenowe
Reflektory halogenowe P1W, 12/21W BAU15s OSRAM

Światła te są w zasadzie rozmieszczone ukośnie w lewo lub w dół, aby pokazać kierowcom znaki i drogi przed nimi, nie zaślepiając przyjeżdżających pojazdów. Jest to odwrotnie w przypadku miejsc, które jadą po prawej stronie z większością świateł skierowanych w dół. Oznacza to również, że nie można kupić reflektorów w Irlandii, jeśli planujesz jechać we Francji, chyba że chcesz skalibrować światła samochodowe do zmiany kierunku jazdy na autostradzie. 

Regulacja obciążenia lub automatyczne poziomowanie

Regulacja obciążenia jest skutecznie stosowana w samochodach ciężarowych i oznacza, że światła przednie regulowałyby się same i zanurzały w dół, aby nie oślepiać niektórych uczestników ruchu drogowego, jeśli samochody są niższe lub wyższe w zależności od wahań wagi lub gdy samochód zwalnia lub przyspiesza.

SAE i ECE

ECE i SAE to w zasadzie pieczątki regulacyjne. Dla tych, którzy nie wiedzą, ECE oznacza, że lampy mogą być używane w krajach europejskich, a niektóre uprzemysłowione poza Europą. Z drugiej strony, SAE jest pieczęcią używaną w Stanach Zjednoczonych. Istotne różnice opierają się wyłącznie na dopuszczalnym natężeniu światła i olśnienia. Na przykład, więcej olśnień jest dozwolonych w Stanach Zjednoczonych.

Lumeny

Jest to standardowy pomiar strumienia świetlnego.

Reflektory projektora i reflektory

Reflektory są tym, jak brzmią. Rzeczywiste światło w zasadzie pochodzi z żarówki znajdującej się w środku obudowy reflektora samochodowego i odbija się od boków obudowy. Dzięki temu światło emitowane przez małe żarówki rozprzestrzenia się na drodze przed samochodem. Reflektory projektora działają dokładnie tak, jak brzmią. Takie reflektory projektorowe zamiast je odbijać. Ten rodzaj obudowy wymaga zastosowania różnego rodzaju żarówek do obudowy. Reflektory projektorowe umożliwiają większą kontrolę nad wiązkami światła emitowanymi przez obudowę. Nie wolno mylić reflektorów projektora z reflektorami HID. 

Podczas gdy lampy HID są dostarczane w pewnego rodzaju obudowach projektorów, nie każda z obudów reflektorów projektorów używa żarówek HID. Dlatego właśnie reflektory projektorów są wyposażone w żarówki typu H1 i H7.

Są jeszcze inne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o oświetlenie przednie samochodu. Jeśli nie masz pewności co do niektórych rzeczy podczas modernizacji lub wymiany reflektorów, najlepiej jest porozmawiać z profesjonalistami lub osobami, które mają większą wiedzę na temat reflektorów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że używasz właściwego reflektora do swojego samochodu i nie doświadczysz żadnych niedogodności podczas jazdy.

Posty z tej samej kategorii: