Rzeczy, które powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz stosować Ashwagandha

Jeśli zmagasz się ze stresem lub niepokojem regularnie, być może próbowałeś różnych rzeczy tylko po to, aby leczyć swój stan psychiczny. Dla innych będzie to pójść na bieg, aby obalić stres z endorfinami. Jednak dla innych, pisanie w dzienniku, aby pozwolić emocje płyną z ciała, jak również na papier jest ich sposób na pokonanie stresu i niepokoju. Ale, nie może być coś adaptogeny może zrobić dla Ciebie w tym obszarze, szczególnie jeden znany jako ashwagandha, który zmniejsza zarówno fizyczne i emocjonalne objawy stresu.

Ashwagandha znana jest również jako indyjski żeń-szeń, który należy do rodziny psiankowatych. Jest stosowana od tysięcy lat i uznawana za leczniczy tonik w medycynie ajurwedyjskiej.

Jak działa ashwagandha i jak może przynieść Ci korzyści

Ashwagandha wspomaga stres i niepokój

Kortyzol jest hormonem stresu, który jest uwalniany z nadnerczy, co pomogło organizmowi zmobilizować reakcję ucieczki lub walki do każdego postrzeganego bezpośredniego zagrożenia, uwalniając niektóre zasoby do energicznej walki z intruzem lub ucieczki od niebezpieczeństwa.

Z natury, kortyzol podąża za rytmem dobowym, który wzrasta rano, aby pomóc zmobilizować siły organizmu do zaspokojenia dziennych potrzeb i obniża się wieczorem, aby umożliwić organizmowi przeprowadzenie procesów regeneracyjnych, takich jak sen. Kortyzol jest również dobrym krótkoterminowym mechanizmem obronnym i może być ważną częścią naturalnego rytmu dobowego.

Ashwagandha z wodą
Wymieszaj proszek Ashwagandha z wodą

Stres we współczesnej kulturze ludzkiej przewlekle aktywuje odpowiedź stresową kortyzolu, co może wpływać na delikatną równowagę glukozy i lipidów. Ma to również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, integralność naczyń krwionośnych i integralność błony przewodu pokarmowego.

Ashwagandha wspiera również zdrowy poziom kortyzolu i zdrowe procesy zapalne, które są stymulowane w odpowiedzi na stres. Wspiera zdrowe funkcjonowanie układu odpornościowego i może mieć korzystny wpływ na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Normalne i zdrowe wydzielanie kortyzolu wspomaga również pracę nadnerczy, dzięki czemu organizm może skoncentrować się na zdrowiu reprodukcyjnym.

Ashwagandha wspomaga układ nerwowy

Ashwagandha wspomaga funkcjonowanie i strukturę układu nerwowego. Jest również uważana za zioło nootropowe i wspomagające funkcje neuropoznawcze. Zioła nootropowe to takie, które wspierają zdrowe funkcje poznawcze.

Wideo: Ashwagandha – Jak działa na stres, libido I fizyczną siłę

Ashwagandha wspomaga również zdrowe funkcjonowanie układu nerwowego, co zapewnia wsparcie antyoksydacyjne i stymuluje szlaki w mózgu dla GABA, który jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za promowanie spokoju i regulację napięcia mięśni. Ashwagandha wspiera również stabilny i spokojny nastrój oraz pomaga uregulować naturalny rytm kortyzolu. Niektóre badania wykazują również, że ashwagandha wspiera zdrowy sen.

Ashwagandha wspiera Twoje zdrowie reprodukcyjne

W swoim systemie endokrynologicznym, nadnercza odgrywają rolę i ich funkcje są ważne dla przetrwania, podczas gdy reprodukcja nie jest. Oś HPA, jak również reakcja na stres są związane z płodnością u mężczyzn i produkcją spermy oraz równowagą hormonalną lub płodnością u kobiet.

Ciało produkuje również kortyzol z tych samych prekursorów, które są używane do produkcji hormonów rozrodczych i kiedy ciało jest w stresie, będzie produkować kortyzol, a nie estrogenów, progesteronu i testosteronu.

Ashwagandha suplement diety
Suplement diety Ashwagandha

Utrzymanie zdrowego poziomu kortyzolu może uwolnić te zasoby, które mogą być wykorzystane do produkcji hormonów rozrodczych. Oś HPA ściśle współdziała z produkcją hormonów tarczycy w organizmie, a ashwagandha wspiera zdrowe funkcjonowanie tarczycy, nawet jeśli nie zostało to zbadane klinicznie.

Ashwagandha i jej możliwe skutki uboczne

Nie ma żadnych poważnych zgłoszonych skutków ubocznych w użyciu ashwagandha raz podjęte w zwykłych dawkach, ale ponieważ dawkowanie różni się i zależy od formy suplementacji, najlepiej jest postępować zgodnie z instrukcjami. Użytkownicy powinni jednak unikać dawek, które mogą powodować niestrawność, biegunkę i nudności. Ponadto, jeśli jesteś na jakichkolwiek przepisanych leków, należy sprawdzić na interakcje przed podjęciem jakichkolwiek suplementów ziołowych. Ashwagandha może zwiększać działanie uspokajające benzodiazepin i niektórych depresantów. Może również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami immunosupresyjnymi.

Ashwagandha może obniżać poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi, co może być powodem do niepokoju u innych osób. Może również powodować pewne drobne skutki uboczne, takie jak senność i bóle głowy. Ponadto kobiety w ciąży muszą unikać ashwagandhy, ponieważ może ona wpływać na poziom hormonów w organizmie, co może zagrażać ciąży. Wysokie dawki mogą również wpływać na funkcjonowanie tarczycy, ale badania są nadal ograniczone.

Jak stosować Ashwagandha

Tradycyjnie, ashwagandha może być podjęta w postaci proszku zmieszanego z miodem, imbirem, gorącą wodą lub ciepłym mlekiem, aby zwiększyć trawienie. Ale konsumenci są bardziej prawdopodobne, aby udać się do dowolnego lokalnego sklepu z suplementami zdrowej żywności i można wybrać dowolną sproszkowaną mieszankę lub suplement w postaci kapsułek.

Proszek może być dodawany do płynów takich jak kawa czy smoothie, które zazwyczaj spożywasz. Można również mieszać go z żywnością, taką jak masło orzechowe lub migdałowe. W formie płynnej, możesz dodać kilka kropli do szklanki wody. Suplementacja może jednak sprawić, że czerpanie korzyści z ashwagandhy będzie łatwe i szybkie. W zależności od Twoich preferencji, masz swobodę wyboru formy spożywania ashwagandhy.

Jak kupić suplementy Ashwagandha?

Jeśli jesteś kimś, kto chce spróbować ashwagandha, istnieją różne opcje, które można rozważyć na rynku. To przychodzi w mniej obaw, jak to, co część rośliny jest używany do suplement diety. Wielu producentów używać liści rośliny dla swoich suplementów, a nie tylko korzeń. Ale, w oparciu o niektóre badania, to najlepiej użyć produktu o wysokiej koncentracji i pełnego spektrum ekstraktu z korzenia ashwagandha.

Czytanie etykiety produktu jest również istotne dla Ciebie, aby określić ilość ekstraktu zawartego w preparacie. Zazwyczaj kapsułki zawierają wysokie stężenie, więc ludzie mogą czuć się zioło pełne korzyści szybciej z formatu kapsułki.

Czy powinieneś spróbować stosować Ashwagandhę?

Jak we wszystkim innym, co działa dla innych, może nie działać dla Ciebie. To jest powód, dla którego musisz skonsultować się z lekarzem, zanim spróbujesz użyć superherb jak ashwagandha, zanim dodasz go do swojej codziennej rutyny. Jeśli to możliwe, powinieneś również przeprowadzić swoje badania.

Posty z tej samej kategorii: