Podstawowe części samochodowe oraz ich szczególne funkcje i przeznaczenie

Jeśli kiedykolwiek zauważysz, że coś jest nie tak z twoim pojazdem, pierwszą rzeczą jaką zrobisz to prawdopodobnie zabierzesz go do najbliższego centrum serwisowego. Byłoby jednak bardzo pomocne, gdybyś sam wiedział, jak dbać o swój samochód. Mądrze byłoby sprawdzić schemat różnych części samochodowych, aby wiedzieć, gdzie znajdują się najważniejsze części pojazdu. 

Przyjrzyj się poszczególnym częściom samochodu, aby dogłębniej omówić je z serwisantem i dowiedzieć się więcej na temat właściwej konserwacji pojazdu.

Sprężarka AC

Sprężarka AC to część samochodowa umieszczona w komorze silnika. Znajduje się ona z jednej strony i jest przymocowana do paska napędu serpentynowego. Freon jest przepuszczany przez sprężarkę AC, aby zapewnić chłodne powietrze w Twoim samochodzie. Jeśli lubisz używać systemu klimatyzacji w swoim samochodzie podczas gorących letnich dni, chcesz, aby kompresor był w dobrym stanie.

Części samochodowych - Sprężarka AC
Sprężarka AC

Będziesz mógł stwierdzić, czy kompresor jest uszkodzony, jeśli nie ma zimnego powietrza przepływającego przez otwory wentylacyjne. Kompresor może również wytwarzać uciążliwe i głośne dźwięki podczas pracy. 

Alternator

Urządzenie wytwarzające energię elektryczną, alternator przetwarza energię mechaniczną na energię elektryczną w postaci prądu zmiennego. Służy on do zasilania układu elektrycznego samochodu wraz z akumulatorem.

Video: Ford Alternator diagnostyka regulator napięcia alternatora Moduł ładowania naprawa 2.0HDI 2006-2015

Akumulator jest również ładowany przez alternator z wykorzystaniem energii mechanicznej wytwarzanej przez ruch części samochodowych. 

Jeśli akumulator wygląda na spuchnięty i nie działa, w alternatorze może pojawić się błędne napięcie i spowodować jego przeładowanie. 

Oś jest odpowiedzialna za przekazywanie mocy na koła z silnika. Jest to kluczowa część samochodu, jeśli chcesz skręcić, zahamować lub poruszyć. Będziesz w stanie stwierdzić, czy coś jest nie tak z twoimi osiami, jeśli wydają one głośne dźwięki sprzęgania. Zauważysz silne wibracje w samochodzie, szczególnie podczas hamowania lub skręcania. 

Bateria

Akumulator samochodowy może być uważany za kluczową część samochodu. Jest on przede wszystkim odpowiedzialny za włączanie pojazdu. W większości samochodów znajduje się on pod maską i można go oznaczyć symbolami + i -.

Jeśli chcesz uruchomić samochód, musisz podłączyć czerwony zacisk przewodu zworki do symbolu + z czarnym zaciskiem podłączonym do symbolu -. 

Hamulce

Układ hamulcowy Twojego samochodu składa się z kilku elementów. Jest tam rotor, klocki, przełącznik świateł, pedał hamulca i zacisk. Częściej niż nie, jeśli coś jest nie tak z hamulcami, to dlatego, że coś jest nie tak z wirnikiem, klockiem lub zaciskiem. 

Zaciski hamulcowe można znaleźć z tyłu lub z przodu pojazdu, ale mogą one być również za kierownicą. Klocki hamulcowe mogą być również umieszczone za kołem, a po pewnym czasie zaczną się one ścierać. Klocki, które znajdują się na ostatnim etapie swojego życia, podczas hamowania będą wydawały pisk lub głośne dźwięki. 

Wirnik hamulcowy to część znajdująca się obok klocka i zacisku, która podczas hamowania jest narażona na duże ilości ciepła. Po rozpadnięciu się wirników hamowanie zostanie zakłócone. Należy upewnić się, że wirniki są wymieniane parami, aby zawsze były bezpieczne. 

Konwerter katalityczny

Konwerter katalityczny jest elementem układu wydechowego samochodu. Jest on wykonany ze stali nierdzewnej i zawiera katalizator, który zmniejsza emisję tlenku węgla, tlenków azotu i węglowodorów w spalinach z układu wydechowego. Jest on stosowany w celu wyeliminowania zanieczyszczeń, tak aby spaliny nie powodowały szkód dla planety. 

Tłumik

Tłumik jest jedną z części samochodowych znajdujących się w układzie wydechowym. Pomaga to utrzymać system w ciszy za każdym razem, gdy jedziesz samochodem. Tłumik znajduje się pomiędzy silnikiem w rurze wydechowej z tyłu i z przodu. Dopilnuj, aby problemy z tłumikiem były naprawiane, gdy tylko je zauważysz, ponieważ awaria całego katalizatora może prowadzić do kosztownych rachunków za naprawę. 

Grzejnik

Chłodnica jest wymiennikiem ciepła wykorzystywanym do usuwania ciepła z płynu chłodzącego układu chłodzenia, aby zapobiec przegrzaniu silnika samochodu. Gorący płyn chłodzący jest prowadzony w tym miejscu, gdzie wymienia on ciepło z przepływającym powietrzem. 

W przypadku ogólnej konserwacji grzejników należy sprawdzać poziom płynu chłodniczego dwa razy w roku. Wymiana chłodnicy może trwać jeden dzień, ale można to zrobić samodzielnie. Zanim to zrobisz, sprawdź również instrukcję naprawy swojego samochodu, ponieważ każdy pojazd jest nieco inny. 

Absorbery uderzeniowe

Amortyzatory to części samochodowe, które mogą pomóc w utrzymaniu stabilności samochodu za każdym razem, gdy jedziesz po nierównych drogach. Amortyzatory te znajdują się na spodniej części pojazdu. Konieczna jest ich natychmiastowa wymiana, aby zapobiec dodatkowemu zużyciu układu zawieszenia Twojego samochodu. 

Przesyłanie

Skrzynia biegów odnosi się do urządzenia do zmiany biegów samochodu, które oferuje zmienne przełożenia między mocą różnicową a mocą silnika. Przekładnie samochodowe są bardziej skomplikowane niż przekładnie rowerowe. Jednakże, te dwa mają podobną podstawową funkcję, pozwalając kierowcy wybrać większy lub mniejszy bieg w celu poprawy warunków jazdy bez konieczności pracy silnika zbyt ciężko. Skrzynie biegów występują w dwóch typach. 

Pierwsza z nich to automatyczna skrzynia biegów. W tej skrzyni biegów przełożenie jest zmieniane automatycznie za pomocą ATF lub płynu do automatycznej skrzyni biegów. Niektóre z tych automatycznych skrzyni biegów to przekładnie CVT lub przekładnie bezstopniowe i bezzmianowe, które mogą płynnie zmieniać biegi poprzez ciągły zakres efektywnych przełożeń. 

Drugi typ to przekładnia ręczna, która jest urządzeniem zmiany biegów ręcznie przesuwanym w układzie napędowym, pozwalającym na zmianę zależności między prędkością na drodze a prędkością obrotową silnika. 

Jeśli coś jest nie tak z którąkolwiek z tych części samochodu lub z ogólną funkcjonalnością pojazdu, lepiej jest pozwolić profesjonaliście sprawdzić to za Ciebie, abyś zawsze mógł pozostać po bezpiecznej stronie za każdym razem, gdy wyjeżdżasz na drogę.

Opony zimowe mają głębszy profil niż letnie

Kup opony zimowe, aby lepiej jeździć zimą

Czy przed zakupem opon zimowych? Chcesz poznać różnicę między oponami letnimi a zimowymi? Następnie klikając w tytuł przeczytaj artykuł o oponach zimowych.

Posty z tej samej kategorii: