Wyboje na drodze? Nie ma problemu: on się tym zajmie!

Są to systemy zaprojektowane w celu pochłaniania uderzenia w przód i tył pojazdu oraz minimalizowania uszkodzeń powstałych w wyniku kolizji przy małych prędkościach. Zderzaki samochodowe są wyposażone w wystające elementy ochronne z tworzywa sztucznego lub metalu, zwane osłonami zderzaków, które otaczają materiały wchodzące w ich skład i pochłaniają energię uderzenia.

Obecnie standardowo są one wyposażone w sztywną listwę wzmacniającą pod osłoną zewnętrzną, z fragmentami ściśliwej pianki lub tworzywa sztucznego.

Historia i ewolucja zderzaka samochodowego

Zderzaki samochodowe, które po raz pierwszy pojawiły się jako element dekoracyjny we wczesnych pojazdach pod koniec XIX wieku, przeszły długą drogę dzięki postępowi technologicznemu i produkcji pojazdów z myślą o bezpieczeństwie. Chociaż dzisiejsze zderzaki są bardzo skuteczne, należy pamiętać, że od lat 80. do dziś ochrona zderzaka znacznie się zmniejszyła.

Zderzaku samochodowym w VW hipopotam
Zderzaku samochodowym w VW hipopotam

Dawniej zderzaki samochodowe zawierały więcej materiału amortyzującego, ale producenci pojazdów lobbowali za lżejszymi konstrukcjami i ograniczeniem wszystkiego, co wpływa na wydajność silnika pod względem zużycia paliwa. Decydującym czynnikiem był także styl: wiele zderzaków wystawało poza wszystkie inne części samochodu, co dawało niezbyt harmonijną estetykę. Dzisiejsze pojazdy nie potrzebują wystających zderzaków, ale nadal są bardzo bezpieczne.

Przeczytaj także następny artykuł: Wszystko o układach wydechowych

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jeden samochód jest głośniejszy od innych? Czy wiesz, w jaki sposób samochody ograniczają emisję spalin? Tu właśnie wkraczają układy wydechowe. Układ wydechowy pojazdu działa poprzez różne elementy, które zbierają spaliny z cylindrów silnika i pozbywają się niebezpiecznych substancji. Zmniejsza również hałas i uwalnia spaliny z dala od samochodu. 

Rodzaje zderzaków samochodowych

Głównym zadaniem zderzaka samochodowego jest ochrona pojazdu. Uszkodzenia mogą jednak przybierać różne formy. Jeśli na przykład jeździsz dużo po bezdrożach dla przyjemności, potrzebujesz zderzaka przeznaczonego do jazdy po bezdrożach. Podobnie w przypadku pokonywania długich dystansów i konieczności ochrony przed innymi pojazdami, ważne jest wybranie odpowiedniego zderzaka. Niektóre zderzaki oferują specjalne funkcje, takie jak wytrzymałe haki holownicze.

Łatwy sposób naprawy zderzaka samochodowego

1. Zderzak standardowy

Zderzak standardowy to zwykły zderzak umieszczony pod kratą wlotu powietrza, rozciągający się od przodu po lewej do przodu po prawej stronie pojazdu. Większość zderzaków standardowych jest produkowana bezpośrednio przez producenta pojazdu w celu dopasowania do konkretnego modelu i możesz je kupić w sklepie internetowym z częściami samochodowymi Silux.

Posty z tej samej kategorii: