Szybki przewodnik po okularach progresywnych

Okulary progresywne charakteryzują się płynnie zwiększonym powiększeniem od góry soczewki do dołu, aby pomóc Ci widzieć wyraźnie na każdą odległość, używając tylko jednej pary okularów. Musisz patrzeć przez górną część soczewki, aby widzieć przedmioty z daleka, środkową, aby móc skupić się na przedmiotach pośrednich i dolną, aby widzieć rzeczy z bliska. Recepta zmienia się stopniowo na całej powierzchni soczewki, aby zapewnić łagodne przejście. 

Soczewki te mogą być przydatne dla osób, które używają okularów jednoogniskowych do dali z powodu astygmatyzmu, dalekowzroczności lub krótkowzroczności oraz okularów do czytania do pracy z bliska z powodu starczowzroczności.

Czy postępowcy i trójogniskowcy to to samo?

Nie. Trifokale i bifokale mają trzy lub dwa różne poziomy powiększenia z widoczną linią oddzielającą je. W okularach progresywnych nie znajdziesz tych widocznych linii przejściowych. Prawda jest taka, że jest wiele osób, które wybierają okulary progresywne, ponieważ nie mają one staromodnych linii, które znajdują się w trifokalach i bifokalach.

Jaka jest różnica: soczewki dwuogniskowe, trójogniskowe i soczewki progresywne

Jest jednak jeszcze jeden powód, dla którego płynne przejście jest tak istotne. Płynne przejście między widzeniem z daleka i z bliska zapobiega skokom obrazu, które często występują u osób noszących okulary trój- lub dwuogniskowe. Jest to sytuacja, w której obiekty gwałtownie zmieniają swoje położenie i wyrazistość, gdy Twoje oczy poruszają się w obrębie receptur soczewek. 

Czy okulary do komputera są również postępowe?

Osoby pracujące długie godziny przed komputerem mogą skorzystać z okularów komputerowych, czyli podgrupy okularów progresywnych, w których na soczewce jest więcej miejsca na odległości pośrednie.

Okulary do komputera
Okulary komputerowe mogą pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu i zmęczenie oczu

Okulary do komputera (więcej o https://www.crulle.at/) posiadają korekcję specjalnie wykonaną do skupienia wzroku na ekranach komputerowych, które często znajdują się w odległości od 20 do 60 cali od twarzy. Te specjalne typy okularów progresywnych mogą pomóc w zmniejszeniu zmęczenia i napięcia oczu oraz pozwalają na łatwe przełączanie ostrości pomiędzy stronami drukowanymi, ekranami komputerów i tablicami.

Najczęstsze wady soczewek progresywnych

Używanie okularów progresywnych wiąże się z pewną krzywą uczenia się. Ponieważ nie ma widocznej linii, która będzie służyć jako przewodnik, musisz wyćwiczyć się w patrzeniu przez właściwą część soczewki dla konkretnego zadania, które wykonujesz. Musisz wytrenować swoje oczy, aby podczas chodzenia patrzyły przez górną lub daleką część soczewki. Jeśli wchodzisz po schodach i patrzysz w dół przez dolną część soczewki, może ci się wydawać, że twoje stopy są większe niż w rzeczywistości.

Posty z tej samej kategorii: