Co odróżnia psychologa od psychoterapeuty?

Psychoterapeuci to specjaliści medyczni przeszkoleni w pomaganiu osobom przechodzącym przez problemy emocjonalne. Psychoterapeuta może pracować jako psychiatra, psycholog, terapeuta behawioralny lub pracownik socjalny, w zależności od obszaru specjalizacji, szkolenia i wykształcenia. 

Ogólnie rzecz biorąc, psychoterapeuci pomagają ludziom w zarządzaniu związkami i problemami emocjonalnymi lub w przezwyciężaniu stresujących epizodów w ich życiu. Ci profesjonaliści mogą również pomóc ludziom w przezwyciężeniu i zarządzaniu działaniami i nawykami, które powodują problemy zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. 

Większość psychoterapeutów pracuje głównie z osobami indywidualnymi, traktując swoich pacjentów na zasadzie “jeden na jeden”. Ale wielu z nich posiada również kwalifikacje do pracy z rodzinami, parami i grupami pracowników lub współpracowników.

Jaka jest różnica między psychiatrami, psychologami, psychoterapeutami i doradcami?

Specjaliści z większości dziedzin medycyny mogą mieć kwalifikacje do pracy w charakterze psychoterapeuty. Większość z praktykujących dziś psychoterapeutów przeszła szkolenie i uzyskała wykształcenie jako psychologowie lub psychiatrzy. Mogą to być również innego rodzaju specjaliści w dziedzinie zdrowia psychicznego, którzy przeszli rozległe specjalistyczne szkolenie w zakresie psychoterapii. 

Istnieje kilku psychoterapeutów medycznych, którzy również przeszli szkolenie i otrzymali wykształcenie wymagane do tego, aby stać się w pełni wykwalifikowanymi lekarzami. Zazwyczaj ci specjaliści zdobywają wykształcenie uniwersyteckie w dziedzinie psychiatrii, a następnie przechodzą dodatkowe specjalistyczne szkolenie w zakresie psychoterapii, które trwa od 3 do 4 lat. Psychoterapeuci medyczni koncentrują się głównie na leczeniu psychoterapeutycznym pacjentów, u których zdiagnozowano określone schorzenia psychiatryczne. 

Zwana również terapią rozmową, psychoterapia może przybierać różne formy, skupiając się na kilku różnych celach i podejściach, które obejmują następujące elementy:

  • Terapia przez zabawę i sztukę
  • Terapia poznawczo-behawioralna
  • Doświadczeniowa terapia konstruktywistyczna
  • Hipno-psychoterapia
  • Psychoterapia integracyjna i humanistyczna
  • Terapia psychodynamiczna
  • Terapia psychoanalityczna
  • Psychoterapia rodzinna i systemowa

Kluczowe różnice między psychologami a psychoterapeutami

Funkcje i role psychologów i psychoterapeutów pokrywają się w różnych aspektach, choć istnieją między nimi pewne znaczące różnice:

Edukacja

Szkolenie w zakresie psychoterapii (mypsychotherapist.co.uk) odbywa się przede wszystkim na poziomie absolwentów. Oznacza to, że nie jest konieczne, aby psychoterapeuta posiadał wykształcenie licencjackie w dziedzinie psychologii. Jedynym wymogiem szkolenia psychoterapeutów jest posiadanie formalnego wykształcenia w zakresie prawa karnego, polityki publicznej lub medycyny. 

Psychoterapeuci skupiają się na pomocy swoim klientom
Psychoterapeuci to licencjonowani specjaliści od zdrowia psychicznego, którzy specjalizują się w pomaganiu klientom w rozwijaniu lepszych umiejętności poznawczych i emocjonalnych

Poza wykształceniem wyższym, aspirujący psychoterapeuci muszą również przejść przez staż i praktyczne szkolenie, aby lepiej zrozumieć ten zawód. Istnieje kilka stanów, w których wymagane jest posiadanie certyfikatu, aby móc praktykować w tej dziedzinie. Większość psychoterapeutów posiada również tytuł magistra. 

Posty z tej samej kategorii: