Umiejętność dobrego widzenia w każdych warunkach

Wybór noszenia okularów lub soczewek kontaktowych do korekcji wzroku zależy głównie od osobistych preferencji. Styl życia, komfort, wygoda, budżet i estetyka powinny być czynnikami decydującymi w całym procesie podejmowania decyzji.

Przed podjęciem decyzji o wyborze między soczewkami kontaktowymi a okularami należy pamiętać, że jedno niekoniecznie jest lepsze od drugiego; każde z nich ma swoje wady i zalety, jeśli chodzi o widzenie, łatwość użytkowania i zdrowie oczu. 

Każdy optyk powie Ci, że okulary mają wiele zalet w porównaniu z soczewkami kontaktowymi. Wymagają bardzo niewiele czyszczenia i konserwacji, nie trzeba dotykać oczu, aby je nosić (co zmniejsza ryzyko infekcji oczu) i są tańsze niż długoterminowe soczewki kontaktowe, ponieważ nie trzeba ich często wymieniać. Ponadto okulary potrafią coś, czego nie potrafią soczewki kontaktowe: mogą regulować ilość światła wpadającego do oka, zapewniając optymalny komfort i widzenie. Przede wszystkim, soczewki fotochromowe są przejrzyste w pomieszczeniach i w nocy, natomiast automatycznie przyciemniają się w świetle słonecznym, zapewniając wyraźne i komfortowe widzenie w każdych warunkach oświetleniowych. Chociaż niektóre soczewki kontaktowe mogą blokować niektóre promienie UV przed dostaniem się do oka, fotochromowe soczewki okularowe blokują 100% promieni UV i chronią nie tylko wnętrze oka przed promieniami UV, ale także oko. zewnętrzną część oka i powieki.

Każdy optyk powie Ci, że okulary mają wiele zalet w porównaniu z soczewkami kontaktowymi.

Zalety i wady soczewek kontaktowych w porównaniu z okularami

Soczewki kontaktowe mają jednak wiele zalet w porównaniu z okularami. Soczewki są umieszczone bezpośrednio na oku, więc widzenie, zwłaszcza peryferyjne, nie jest zakłócane przez żadne przeszkody. Możesz uprawiać sporty i spędzać czas na świeżym powietrzu bez obawy, że okulary będą Ci przeszkadzać, wypadną lub stłuką się. Możesz nawet zmienić kolor swoich oczu za pomocą kolorowych soczewek kontaktowych. Które z nich są więc najlepsze dla Twoich potrzeb i stylu życia: okulary czy soczewki kontaktowe? Oto zestawienie zalet i wad każdego rodzaju okularów, które pomoże Ci dokonać wyboru.

Zalety i wady soczewek kontaktowych

Plusy

Soczewki dopasowują się do krzywizny oka, zapewniając szersze pole widzenia i powodując mniej zniekształceń i przeszkód w widzeniu niż okulary. Nie przeszkadzają one również podczas uprawiania sportu i treningu. Nie mają też wpływu na warunki atmosferyczne i nie zaparowują w niskich temperaturach, jak w przypadku okularów.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądałbyś z innym kolorem oczu, możesz poeksperymentować z kolorowymi soczewkami kontaktowymi. Niektóre soczewki kontaktowe mogą zmieniać kształt rogówki podczas snu. Nocna ortokeratologia (Ortho-k) tymczasowo koryguje krótkowzroczność, dzięki czemu można widzieć wyraźnie następnego dnia bez konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.

Przed podjęciem decyzji o wyborze między soczewkami kontaktowymi a okularami należy pamiętać, że jedno niekoniecznie jest lepsze od drugiego; każde z nich ma swoje wady i zalety, jeśli chodzi o widzenie, łatwość użytkowania i zdrowie oczu. 

Cons

Niektóre osoby mają trudności z dopasowaniem soczewek kontaktowych do oczu (ale w większości przypadków prawidłowa technika i praktyka powinny rozwiązać ten problem).

Soczewki kontaktowe zmniejszają ilość tlenu docierającego do oka i mogą powodować lub zwiększać nasilenie zespołu suchego oka.

Jeśli często pracujesz przy komputerze, noszenie soczewek kontaktowych prawdopodobnie przyczyni się do wystąpienia objawów zespołu widzenia maszynowego. Soczewki kontaktowe wymagają właściwej pielęgnacji i codziennego czyszczenia pojemnika na soczewki, aby uniknąć potencjalnie poważnych infekcji oczu. Jeśli nie jesteś w stanie przestrzegać zalecanego cyklu pielęgnacji i wymiany soczewek kontaktowych, rozważ produkty jednodniowe.

Tak więc decyzja o noszeniu soczewek kontaktowych lub okularów – i kiedy je nosić – jest zazwyczaj kwestią osobistych preferencji.

Zalety i wady okularów 

Plusy

Noszenie okularów zmniejsza potrzebę dotykania oczu, co z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo podrażnienia oczu lub rozwinięcia się infekcji oczu. Jeśli masz suche lub wrażliwe oczy, okulary nie pogorszą tego problemu, tak jak może to mieć miejsce w przypadku soczewek kontaktowych. Okulary są zazwyczaj tańsze niż długoterminowe soczewki kontaktowe. Nie musisz wymieniać okularów tak często (chyba że je stłuczesz!), a jeśli z czasem zmieni się Twoja recepta, możesz zachować dotychczasowe oprawki i wymienić tylko soczewki. Gogle zapewniają pewną ochronę przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak wiatr, kurz i zanieczyszczenia.

Cons

Okulary są umieszczone w odległości około 12 mm od oczu, dlatego widzenie peryferyjne może być zniekształcone. Wiele osób zgłasza również trudności z koncentracją na przedmiotach i niewyraźne widzenie, gdy zaczyna nosić okulary lub zmienia receptę. Niektórym osobom nie podoba się także ich wygląd w okularach i uważają, że odwracają one uwagę od estetyki twarzy lub ukrywają ich rysy. Jeśli masz silną receptę, krawędzie soczewek mogą być grube i nieatrakcyjne lub okulary mogą sprawiać, że oczy wydają się nienaturalnie zminimalizowane lub powiększone. Niektóre oprawki mogą wywierać stały nacisk na nos i za uszami, powodując bóle głowy i ogólne złe samopoczucie.

Soczewki kontaktowe, okulary korekcyjne… a może jedno i drugie?

Dzięki postępowi w technologii soczewek kontaktowych większość ludzi może dziś z powodzeniem nosić soczewki kontaktowe, nawet jeśli preferują oni noszenie okularów jako podstawowej formy korekcji wzroku. Tak więc decyzja o noszeniu soczewek kontaktowych lub okularów – i kiedy je nosić – jest zazwyczaj kwestią osobistych preferencji.

Należy jednak pamiętać, że jeśli nosisz soczewki kontaktowe przez cały czas, powinieneś mieć również dodatkową parę okularów na wypadek, gdybyś przestał je nosić z powodu infekcji lub podrażnienia oka, lub po prostu po to, by dać oczom odpocząć przez jakiś czas. 

Posty z tej samej kategorii: