Kopaczka do ziemniaków, czyli metoda na szybki zbiór

Nowoczesne maszyny rolnicze dzielą się na dwie grupy — zaawansowane technologicznie i dość drogie kombajny oraz nieco mniej skomplikowane urządzenia, wykorzystujące podczas pracy moc ciągnika. Kopaczka do ziemniaków należy do tego drugiego zbioru, lecz nie oznacza to, że jest nieskuteczna lub źle wpływa na rośliny. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to dobór nowoczesnego rozwiązania, które będzie miało szansę sprawdzić się w typowych dla uprawy warunkach.

Jak działa popularna „kartoflarka”?

Kopaczka do ziemniaków w nowoczesnej wersji jest średnio skomplikowanym sprzętem, o dość dobrze dopracowanej budowie. Pierwsze tego typu maszyny były przystosowane do pracy konnej, jednak od tego czasu rolnictwo zdecydowanie ewoluowało. Pojawiły się kolejne generacje urządzeń, które tym razem wykorzystywały moc ciągników rolniczych.

Kopaczce do ziemniaków
Kopaczce do ziemniaków

Kopaczka do ziemniaków jest podłączana do wałka odbioru mocy, dzięki czemu może w odpowiednim tempie wykonywać prace mechaniczne, w tym przede wszystkim odsiewanie. Nie bez znaczenia jest też to, co z bulwami dzieje się na samym końcu procesu, czyli w jaki sposób są ponownie układane na ziemi, z przeznaczeniem do ostatecznego zbioru. Ten proces powinien gwarantować całkowity brak uszkodzeń ziemniaka lub cebuli.

Kopaczka do ziemniaków w praktyce

Maszyny tego typu wykazują pełną kompatybilność z różnymi rodzajami ciągników. Rolnik powinien zadecydować przede wszystkim o tym, czy kopaczka do ziemniaków będzie jednorzędowa lub dwurzędowa.

W większości przypadków, na niewielkich uprawach, z powodzeniem można wybrać model o jednym rzędzie — świetny przykład takiego urządzenia znajduje się w katalogu na stronie: http://www.tehnos.pl/kopaczka-do-ziemniakow. Oczywiście liczy się też marka, ponieważ to producent umieszczając swoje logo na produkcie, poniekąd gwarantuje jego jakość. Chociaż może wydawać się, że kopaczka do ziemniaków to bardzo prosta rzecz, to jednak do jej zbudowania potrzeba ogromnej wiedzy i wielu godzin testów w różnych warunkach.

O czym należy pamiętać przy kopaczce do ziemniaków

Podczas wykopywania bulw z redlin kopaczką do ziemniaków trzeba pamiętać, aby była ona dobrana w sposób odpowiedni do nachylenia terenu. Przykładowo, jednorzędowy model wskazywany wcześniej jest odpowiedni aż do 12% pochyłu, co jest dość sporą wartością i będzie wystarczające nawet w trudniejszych, górskich warunkach uprawnych. Drugą kwestią jest moc samego ciągnika. Aby kopaczka do ziemniaków mogła pracować w sposób prawidłowy, potrzebne są wartości od około 30-55 KM. Warto to sprawdzić przed skompletowaniem sprzętu.

Posty z tej samej kategorii: