Jak nierezydenci mogą otworzyć zagraniczne konto bankowe w Europi

Jeśli mieszkasz w państwie członkowskim UE, otwarcie zagranicznego konta bankowego stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Pod warunkiem okazania dowodu zamieszkania i paszportu z kraju ojczystego, otwarcie konta bankowego w tym samym dniu nie byłoby zbyt trudne. 

Ale co należy zrobić, jeśli okaże się, że jesteś nierezydentem i chcesz otworzyć konto bankowe w UE?

Może to być coś, co musisz zrobić, ponieważ musisz zaakceptować lub otrzymać płatności od swojego europejskiego klienta, a może po prostu chcesz trzymać część swoich pieniędzy w bezpiecznym miejscu, które może zaoferować państwo członkowskie UE.

Otwarciem zagranicznego rachunku bankowego
Otwarciem zagranicznego rachunku bankowego w Europie

Niezależnie od tego, jakie są Twoje osobiste powody, dobrą wiadomością jest to, że jest to możliwe, nawet jeśli musisz pamiętać, że Twoje opcje będą dość ograniczone. 

Jeśli chcesz wiedzieć, co powinieneś zrobić, aby wkrótce otrzymać swoje własne konto bankowe w UE, przeczytaj poniżej:

Powody, dla których możesz potrzebować konta bankowego w UE 

Zanim zagłębimy się w ten proces, faktycznie istnieje kilka wspólnych powodów, dla których ludzie są zainteresowani otwarciem zagranicznego rachunku bankowego w UE jako nierezydenci. Mogą to być następujące powody:

  • Masz w planach wyjazd na europejską wycieczkę i chcesz mieć dostęp do bezproblemowych i tanich wypłat z bankomatów. Oczywiście, wiesz, że korzystanie z lokalnej karty debetowej będzie bardzo kosztowne, więc wolisz kartę, którą wydała sama instytucja UE. 
  • Często podróżujesz do Europy, a zagraniczne konto bankowe może pomóc Ci zaoszczędzić na opłatach. 
  • Jesteś certyfikowanym nomadą cyfrowym, którego klienci mają siedzibę w Europie. Z tego powodu musisz być w stanie otrzymywać ich płatności w euro, bez konieczności płacenia wygórowanych opłat za konwersję. Może to być również spowodowane tym, że większość Twoich dostawców ma siedzibę w Europie i musisz płacić im w euro. 
  • Myślisz o dokonaniu inwestycji w Europie, jak o zakupie nieruchomości, którą możesz wynająć bez konieczności zostania rezydentem. W związku z tym, wolisz otrzymywać płatności za wynajem co miesiąc w euro. 
  • Chcesz otworzyć własną firmę w Europie, która może działać zdalnie, np. firma doradcza. 
  • Masz trochę dodatkowych pieniędzy, które chcesz zaoszczędzić i przechowywać na jednolitym rynku europejskim, jednym z najbezpieczniejszych bloków regulacyjnych na świecie. 

Otwarcie rachunku w Europejskim Banku Centralnym jako osoba fizyczna niebędąca rezydentem 

Wbrew temu, co myśli większość ludzi, w rzeczywistości łatwiej i prościej jest otworzyć osobiste europejskie konto bankowe (więcej informacji na stronie internetowej firmy ProTax). Ale trzeba pamiętać, że przepisy mogą tak bardzo zmienić się wśród członków Unii Europejskiej dodanych do Szwajcarii i tych, którzy są tylko częścią EOG. Poza tym wymogi mogą się zmieniać także w obrębie tego samego kraju, z jednego banku do drugiego.

Otwarciem zagranicznego rachunku bankowego
Konto bankowe za granicą

Ale są też dobre wieści, ponieważ w niektórych krajach, takich jak Bułgaria, Polska i Litwa, łatwo jest otworzyć konto bankowe bez konieczności zostania rezydentem. Są też przypadki, w których jedyne, co musisz przedstawić, to paszport. W innych przypadkach możesz być zobowiązany do okazania dowodu pobytu z własnego kraju. Wreszcie, istnieją banki, które wymagają, abyś posiadał adres w danym kraju, do którego zostanie wysłana Twoja karta. Na przykład, może to być adres znajomego.

Jedyną wadą jest to, że prawie we wszystkich przypadkach istnieje potrzeba wyjazdu do Europy, aby można było udać się do banku i otworzyć konto osobiście. Bardzo zalecane jest skontaktowanie się z bankiem przed wyjazdem, aby upewnić się, że wszystko zostało już załatwione i przygotowane do otwarcia konta przed wyjazdem do konkretnego kraju w Europie, w którym chce się otworzyć zagraniczne konto bankowe. 

Jaka jest obecna sytuacja rachunków bankowych w UE?

Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy zauważyć, że nawet jeśli jednolity rynek UE rozwija spójne ramy regulacyjne w zakresie bankowości dla wszystkich państw członkowskich, wszystkie szczegóły dotyczące kwalifikowalności nierezydentów mogą się różnić w zależności od instytucji. Jednak w większości przypadków trzeba być rezydentem państwa członkowskiego UE, aby móc otworzyć własne konto bankowe. 

Tajemnica bankowa nie istnieje. Jak polski fiskus sprawdza zagraniczne konta?

Na przykład dość łatwo jest otworzyć konto w Niemczech, jeśli jesteś Rumunem, tak jak obywatele holenderscy nie mają żadnych problemów z otwarciem konta bankowego w Hiszpanii. Z drugiej strony, jeżeli nie jesteś mieszkańcem UE, otwarcie zagranicznego konta bankowego może wiązać się z kilkoma przeszkodami, bez względu na to, gdzie próbujesz to zrobić. 

Dobrze, że istnieje kilka obejść tego problemu, jak otwarcie firmy w Europie i otwarcie konta pod jej nazwą. Ale ponownie, proces ten może być bardzo uciążliwy, ponieważ nie jest w rzeczywistości wart całej biurokracji, która jest w niego zaangażowana. 

Z drugiej strony, niektóre państwa członkowskie UE, takie jak Estonia, są mniej rygorystyczne, jeśli chodzi o otwieranie rachunków bankowych dla nierezydentów. Wciąż jednak trzeba udowodnić swoje znaczące związki z danym krajem. Po raz kolejny, może to być coś takiego jak lokalne przedsiębiorstwo. 

Dolna linia 

Ogólnie rzecz biorąc, otwarcie zagranicznego konta bankowego w Europie może nie być tak łatwe, jak się wydaje, ale nie oznacza, że jest to niemożliwe. A dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli jesteś nierezydentem, to i tak możesz je otworzyć. Tak długo, jak znasz rzeczy i kroki, których powinieneś przestrzegać, możesz oczekiwać, że cały proces będzie możliwy do wykonania.

Posty z tej samej kategorii: