W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w wagę ulową lub trwałą sprężynową wagę łazienkową, zamiast cyfrowej, która poradzi sobie z dużym ciężarem. Ostrożnie przechyl ul na jedną stronę, a następnie wsuń pod niego wagę. Zanotuj wagę. Wykonaj te same kroki dla drugiej strony ula. Dodaj obie wagi razem, aby uzyskać dobry pomysł na całkowitą wagę ula mniej lub bardziej.
W tym momencie możesz się zastanawiać, dlaczego nie możesz zmierzyć tylko jednego boku, a następnie pomnożyć liczbę przez dwa. Jest tak po prostu dlatego, że pszczoły nie budują symetrycznie przez cały czas. Nigdy nie uzyskasz prawdziwego odczytu, jeśli będziesz ważył tylko cięższą lub lżejszą stronę.

Czy to oznacza, że waga będzie dokładna? Cóż, nie do końca. Waga raczej nie utrzyma za każdym razem połowy wagi ula. Jednak dla większości pszczelarzy jest to już wystarczająco blisko.
Ten sam efekt możesz osiągnąć, jeśli podnosisz od góry, używając solidnej wagi bagażowej lub takiej, na której wieszasz walizkę. Wystarczy, że przymocujesz śrubę do obu stron górnej części ula. To pozwoli Ci przechylić obie strony przy użyciu wagi bagażowej, a następnie uzyskać sumę dwóch wag. Tylko nie zapomnij najpierw spiąć wszystkich skrzynek, bo inaczej skończysz ważąc tylko górną.
Inne sposoby na zważenie ula
Jeśli dwie pierwsze metody wydają się nieco ciężkie, to cóż, takie właśnie są. Wielu pszczelarzy stara się opracować łatwiejsze i mniej żmudne metody ważenia uli.
Dobrym przykładem jest sprytne narzędzie o nazwie Pry Scale, które wykorzystuje podstawową koncepcję metody przechylania. Musisz oderwać swój ul od dolnej deski i nieco go przechylić. Do pomiaru wagi można użyć wagi bagażowej przymocowanej do drutu i krążków.
Oczywiście istnieją również inne zaawansowane technologicznie rozwiązania Twojego problemu z ważeniem. Jeśli nie chcesz przeszkadzać swoim pszczołom, możesz skorzystać również z tych rozwiązań, które często są połączone z aplikacją mobilną dla łatwego i bezproblemowego monitorowania wagi ula.