Zalety spa

Woda termalna to woda czerpana z naturalnych gorących źródeł. Zawiera minerały, których działanie na skórę zostało udowodnione.

Zanurzenie w kąpielach termalnych nazywane jest balneoterapią (różni się od hydroterapii, która polega na moczeniu się w zwykłej wodzie z kranu). Uważa się, że korzyści płynące z balneoterapii wynikają częściowo ze składu samej wody, a wiele ośrodków wykorzystuje dobroczynne właściwości tych darów natury, na przykład uzdrowisko Thermana Laško (https://www.thermana.si/de).

Thermana Laško
Thermana Laško ma ponad 160-letnią tradycję ofert termalnych

W balneoterapii wykazano, że minerały wnikają w skórę i zapewniają natychmiast widoczne, wolniej uwalniające się korzyści. Do najczęściej występujących rozpuszczalnych minerałów należą: wapń, wodorowęglany, krzemiany, związki żelaza, sole sodu i magnezu, związki siarki i metale, a także pierwiastki śladowe, takie jak selen. Istnieją różne kategorie kąpielisk termalnych ze względu na różne rodzaje wód termalnych, na przykład bogate w siarczany, wodorowęglany, chlorki i siarczki. Lokalizacja źródła odgrywa rolę w skuteczności wody termalnej, ponieważ każde źródło ma swoje własne, niepowtarzalne właściwości fizyczne i skład chemiczny.

Jak woda termalna odżywia skórę

Możliwość kąpieli w wodach termalnych istnieje od wieków i jest to starożytne zajęcie, które zainspirowało współczesną ideę spa. Kąpiele termalne są ważną tradycją kulturową na całym świecie, od Japonii, przez Ekwador, po Islandię. Kąpiele termalne od setek lat są wykorzystywane do celów leczniczych. Wiele z naturalnych gorących źródeł jest bogatych w minerały, takie jak siarka, która ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Idealny rodzinny weekend: Terme Laško – Thermana

Dlatego właśnie nauka zainteresowała się wodą termalną. Kąpiele termalne były historycznie stosowane do łagodzenia objawów takich schorzeń, jak:

  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • choroba zwyrodnieniowa stawów
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
  • Łuszczyca

Badania sugerują, że kąpiele w ciepłej wodzie mineralnej wpływają na układ odpornościowy i hormonalny organizmu, co może prowadzić do działania przeciwzapalnego, przeciwbólowego i przeciwutleniającego.

Posty z tej samej kategorii: