Szybkie i łatwe porady dotyczące czyszczenia samochodowych mat podłogowych

Nic nie może być tak wygodne jak posiadanie własnego samochodu. Kiedy masz samochód, to znaczy, że możesz jechać gdziekolwiek chcesz, kiedykolwiek chcesz. Ale jeśli chcesz, aby Twój samochód cały czas wyglądał jak nowy, jedną z rzeczy, które powinieneś wiedzieć, jest czyszczenie dywaników samochodowych. 

Gumowe i dywanikowe maty podłogowe mogą się zabrudzić. Tak więc, kiedy twoje maty podłogowe wyglądają tak, jakby mogły używać dobrej czystości, upewnij się, że od razu dajesz im to, czego potrzebują.

Przygotowanie twojego samochodu i zebranie wszystkich materiałów, których będziesz potrzebował do sprzątania, jest pierwszym krokiem do czyszczenia twoich dywaników podłogowych. Istnieją różne sposoby czyszczenia dywaników samochodowych i zależy to od konkretnego materiału, z którego wykonana jest mata. 

Jak czyścić maty dywanowe

Pierwszym krokiem w czyszczeniu dywaników jest usunięcie ich z wnętrza samochodu. Zadbaj o to, aby usunąć matę podłogową i położyć ją na płaskiej powierzchni. 

Użyj odkurzacza samochodowego, aby pozbyć się całego kurzu i brudu z maty podłogowej. Upewnij się, że nie spieszysz się z tym procesem, ponieważ chcesz się upewnić, że mata podłogowa jest wolna od kurzu przed jej wyczyszczeniem przy użyciu gorącej wody. Możesz również użyć odkurzacza do czyszczenia drugiej strony maty podłogowej. 

Podłogowe z samochodu

Po upewnieniu się, że na macie nie pozostały już żadne ślady kurzu, należy spryskać ją zwykłym starym octem lub roztworem do czyszczenia dywanów. W rzeczywistości wystarczy oczyścić dywan zwykłym białym octem. Nie ma potrzeby martwić się o zapach, ponieważ po wysuszeniu dywanu na słońcu kwaśny zapach octu po prostu zniknie. 

Pamiętaj, że nie powinieneś moczyć maty na mokro. Wystarczy zwykły spray. Po spryskaniu maty roztworem czyszczącym lub octem, możesz użyć pędzla do usunięcia plam i soli, które pozostały. Unikaj zbyt ostrego szorowania, ponieważ może to skończyć się uszkodzeniem materiału dywanu. Ten krok można powtórzyć dwa razy, aby zapewnić lepsze czyszczenie. 

Spłukać ocet i pył, który został usunięty podczas szorowania. Przymocuj dyszę wysokociśnieniową do węża, jeśli masz ją do odsunięcia kurzu z wykładziny. Nie zapomnij o wypłukaniu każdej części wykładziny, łącznie z jej tylną częścią. 

Na koniec, niech dywan spadnie i zostawi go do wyschnięcia pod słońcem. Można by go też powiesić za pomocą szpilek. 

Jak czyścić samochodowe maty podłogowe wykonane z gumy

Mimo że maty gumowe są wykonane z zupełnie innych materiałów niż wykładzina, ich czyszczenie odbywa się w tym samym czasie. Jest jednak jedna różnica, i to zamiast używać octu lub środka czyszczącego, trzeba także użyć płynu do mycia naczyń lub proszku do prania i wymieszać to z równymi częściami wody. 

Podłogowe z samochodu

Zdejmij gumowe maty podłogowe z samochodu, a następnie użyj węża wysokociśnieniowego do spłukiwania z nich kurzu i brudu. Idealnie byłoby najpierw spłukać matę, aby szczotka nie miała bezpośredniego kontaktu z kurzem i brudem. 

Zanurzyć szczotkę w połączeniu wody z mydłem i szorować matę podłogową. W przypadku materiału wykonanego z gumy, znacznie lepiej byłoby szorować nieco mocniej, aby zapewnić możliwość usunięcia zaschniętych plam. Jak najlepiej wykorzystać szczotkę do szorowania każdego rogu maty. Nie zapomnij również o czyszczeniu drugiej strony. 

Jeśli uważasz że mata gumowa jest już wystarczająco czysta, które możesz kupić w sklepie internetowym Withcar, możesz wypłukać ją wężem wysokociśnieniowym, aby upewnić się, że usunięto zarówno mydło jak i brud. Dodatkowe szorowanie może być konieczne, jeśli nadal występują jakieś uporczywe plamy.

Dodatkowym krokiem w procesie czyszczenia jest natryskiwanie octu na wilgotne gumowe maty podłogowe. Pomoże to dodatkowo zapewnić czystość maty. Podobnie jak w przypadku mat dywanowych, nie musisz się martwić o pozostały smród, ponieważ wkrótce go nie będzie. 

Ponieważ gumowe maty podłogowe łatwo jest wytrzeć do sucha, do ich wytarcia można użyć ręcznika z mikrofibry. Możesz również położyć je pod słońcem, aby wyschły szybciej i lepiej. 

Wskazówki dotyczące usuwania plam z dywanów i gumowych mat podłogowych

Nie ma znaczenia, czy używasz dywaników czy gumowych mat podłogowych, zawsze będą przypadki, że niektóre plamy są trudniejsze do usunięcia. Może to być spowodowane tym, że minęło już sporo czasu, zanim je zmyłeś.

Wideo: Jak czyścić dywaniki samochodowe

W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie mieszanki octu, mydła i sody oczyszczonej. Jedyne czego potrzebujesz to pół filiżanki płynnego mydła do mycia naczyń, jedna filiżanka octu i jedna filiżanka sody oczyszczonej. Połącz wszystkie trzy razem, a następnie włóż je do butelki z rozpylaczem. Rozpylić mieszankę na miejsca, w których są jeszcze plamy. Pomoże to również, jeśli można spryskać pobliskie obszary i pozostawić roztwór do siedzenia na kilka minut. Użyj ręcznika lub pędzla, aby przetrzeć plamę okrężnymi ruchami. 

Jeśli mieszanka jest nadal zbyt łagodna dla danej plamy, można pójść do sklepu z narzędziami, aby kupić środek do czyszczenia dywanów. Środki do czyszczenia dywanów mają różne składniki, ale możesz zapytać o rodzaje plam, które mogą być usunięte przy użyciu produktu. Środki do czyszczenia samochodów mogą z łatwością usuwać plamy dzięki ich specyficznej formule. 

Jeśli dywanik samochodowy ma plamy tłuszczu, to pomoże w użyciu rozcieńczalnika do farb. Wystarczy nałożyć bardzo małą ilość na czysty ręcznik, a następnie delikatnie wytrzeć plamę tłuszczu. Nałóż na nią sól, aby upewnić się, że olej zostanie wchłonięty. Można go odkurzyć po kilku godzinach lub pozostawić do wyschnięcia na zewnątrz. 

Wiedząc jak czyścić dywaniki samochodowe, możesz mieć pewność, że Twój samochód zawsze będzie wyglądał i pachniał jak nowy.

Posty z tej samej kategorii: